Co to jest tajine?
Tajine/tagine/tadżin to nazwa jednocześnie naczynia jak i potrawy popularnej w kuchni Maghrebu. Przygotowuje się w nim dania mięsne, rybne, warzywne. Najczęściej wykorzystywanej składniki to ziemniaki, fasolka szparagowa, marchewka, cebula, cukinia, kapusta, ciecierzyca, soczewica, mięsa i ryby. Tajine jako danie jest niezwykle popularnym daniem szczególnie w Algierii i Maroko.
Jak ,,działa'' tajine?
Składniki układa się na podstawce, przyprawia, pryska oliwą i podlewa niewielką ilością wody. Stawia na kuchenkę gazową/elektryczną lub specjalne grillowniki z żażącymi sie węglami. Woda, która paruje, dzięki pokrywce w kształcie stożka- skrapla się z powrotem. Dania są soczyste, miękkie i aromatyczne. Sekretem jest powolne gotowanie, 2-3 godziny na małym ogniu.
Jaki kupić tajine?
To zależy do czego ma służyć. Tajjne można kupić do gotowania albo dekoracji i podawania w nim dań. Ten który ma tylko cieszyć oko nie sprawdzi się jako naczynie do gotowania, ponieważ jest emaliowany i mocno zdobiony, często zrobiony z ceramiki. Taki więc spełni rolę oryginalnej dekoracji mieszkania lub naczynia w którym podana zostanie ugotowana już potrawa.
Tradycyjny tajine do gotowania, robiony jest z palonej gliny i może być szkliwiony lub nie. Konieczne jest kupienie specjalnej podkładki (aby nie miał bezpośredniego kontaktu z ogniem).
Co zrobić przed pierwszym użyciem?
Po zakupie naczynia należy je wymyć ciepłą wodą. Szkliwiony- podkładkę pod tajine postawić na palniku a na niej ustawić tajine. Wlać ciepłą wodę do więcej niż połowy wysokości naczynia. Dodać kilka łyżek oliwy i gotować na małym ogniu, aż wyparuje połowa wody. Wyłączyć i zostawić do ostygnięcia. Nie szkliwiony wytrzeć, nasmarować obficie oliwą i wstawić do zimnego piekarnika a następnie ustawić 160 stopni. Po 2 godzinach wyłączyć piekarnik i zostawić tajine aż ostygnie. Drugi sposób to zatopienie w wodzie na 24h. Potem osuszenie i nasmarowanie oliwą.
Jak dbać o tajine aby długo nam służył?
Tajine zawsze stawiać na zimnym palniku i dopiero potem rozpalić ogień. Jeśli chcemy używać piekarnika, również wkładamy do zimnego. Jeśli w czasie gotowania chcemy dolać nieco wody, musi być ciepła. Gorący tajine stawiać zawsze na drewnianej desce. Myć naczynie tylko ciepłą wodą bez płynu. Jeśli tajine nie jest szkliwiony, raz na jakiś czas natrzeć go oliwą i wytrzeć ściereczką. W szkliwionym wystarczy natrzeć tylko wewnętrzną stronę stożka. Gdy tajine się przypali, zalać go wodą i zostawić aż przypalona warstwa odmoknie. Jeśli przypalenie jest silne, należy wlać wodę z sodą oczyszczoną i gotować kilkanaście minut. Po wymyciu tajine musi dobrze wyschnąć. Należy pamiętać o tym aby chowając naczynie zostawić małą przestrzeń między podstawą a przykryciem w celu zapewnienia dopływu powietrza.
Komentarze
Prześlij komentarz