Przejdź do głównej zawartości

Co to jest tajine, do czego służy i jak o niego dbać?



Co to jest tajine?

Tajine/tagine/tadżin to nazwa jednocześnie naczynia jak i potrawy popularnej w kuchni Maghrebu. Przygotowuje się w nim dania mięsne, rybne, warzywne. Najczęściej wykorzystywanej składniki to ziemniaki, fasolka szparagowa, marchewka, cebula, cukinia, kapusta, ciecierzyca, soczewica, mięsa i ryby. Tajine jako danie jest niezwykle popularnym daniem szczególnie w Algierii i Maroko. 

Jak ,,działa'' tajine?

Składniki układa się na podstawce, przyprawia, pryska oliwą i podlewa niewielką ilością wody. Stawia na kuchenkę gazową/elektryczną lub specjalne grillowniki z żażącymi sie węglami. Woda, która paruje, dzięki pokrywce w kształcie stożka- skrapla się z powrotem. Dania są soczyste, miękkie i aromatyczne. Sekretem jest powolne gotowanie, 2-3 godziny na małym ogniu. 

Jaki kupić tajine?

To zależy do czego ma służyć. Tajjne można kupić do gotowania albo dekoracji i podawania w nim dań. Ten który ma tylko cieszyć oko nie sprawdzi się jako naczynie do gotowania, ponieważ jest emaliowany i mocno zdobiony, często zrobiony z ceramiki. Taki więc spełni rolę oryginalnej dekoracji mieszkania lub naczynia w którym podana zostanie ugotowana już potrawa. 

Tradycyjny tajine do gotowania, robiony jest z palonej gliny i może być szkliwiony lub nie. Konieczne jest kupienie specjalnej podkładki (aby nie miał bezpośredniego kontaktu z ogniem).

Co zrobić przed pierwszym użyciem?

Po zakupie naczynia należy je wymyć ciepłą wodą. Szkliwiony- podkładkę pod tajine postawić na palniku a na niej ustawić tajine. Wlać ciepłą wodę do więcej niż połowy wysokości naczynia. Dodać kilka łyżek oliwy i gotować na małym ogniu, aż wyparuje połowa wody. Wyłączyć i zostawić do ostygnięcia. Nie szkliwiony wytrzeć, nasmarować obficie oliwą i wstawić do zimnego piekarnika a następnie ustawić 160 stopni. Po 2 godzinach wyłączyć piekarnik i zostawić tajine aż ostygnie. Drugi sposób to zatopienie w wodzie na 24h. Potem osuszenie i nasmarowanie oliwą.

Jak dbać o tajine aby długo nam służył?

Tajine zawsze stawiać na zimnym palniku i dopiero potem rozpalić ogień. Jeśli chcemy używać piekarnika, również wkładamy do zimnego. Jeśli w czasie gotowania chcemy dolać nieco wody, musi być ciepła. Gorący tajine stawiać zawsze na drewnianej desce. Myć naczynie tylko ciepłą wodą bez płynu. Jeśli tajine nie jest szkliwiony, raz na jakiś czas natrzeć go oliwą i wytrzeć ściereczką. W szkliwionym wystarczy natrzeć tylko wewnętrzną stronę stożka. Gdy tajine się przypali, zalać go wodą i zostawić aż przypalona warstwa odmoknie. Jeśli przypalenie jest silne, należy wlać wodę z sodą oczyszczoną i gotować kilkanaście minut. Po wymyciu tajine musi dobrze wyschnąć. Należy pamiętać o tym aby chowając naczynie zostawić małą przestrzeń między podstawą a przykryciem w celu zapewnienia dopływu powietrza.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło