Przejdź do głównej zawartości

Wino w Algierii- algierskie wina

 

Moim ulubionym algierskim winem jest różowe Fleur d'Aboukir Rosé. Drugie całkiem niezłe to czerwone Coteaux De Mascara. Jeśli więc będziecie mieli okazję degustować algierskie wina to w szczególności polecam Wam te dwa.

Uprawa winorośli pojawiła się w Algierii już w starożytności, wraz z kolonizacją fenicką, a następnie rzymską, która znalazła ziemie i klimat sprzyjający tej działalności. Potem uprawę przejęli francuscy kolonizatorzy. Dziś Algieria jest drugim co do wielkości krajem winiarskim w Afryce.

Algieria to kraj, który w okresie powojennym był czwartym co do wielkości producentem wina na świecie. Produkował rocznie 14 mln hl wina (po Francji, Włoszech i Hiszpanii).

Obecnie w Algierii działają dwaj główni producenci wina: prywatny Société des Grands Crus de l'Ouest i państwowy Sotravit. Państwowa spółka Sotravit jest dominującym graczem w tej branży z 65% udziałem w rynku lokalnym w porównaniu do 35% udziałów sektora prywatnego.

W kraju działa ponad 70 winnic. Ponieważ winnice są bardzo nasłonecznione, wina algierskie są na ogół mocne (minimum 12% a nawet 15%). Znane są ze swojego głębokiego koloru, bogatego aromatu i pełnego smaku. Jedne z najlepszych winnic znajdują się w rejonie Medea i Miliana oraz Dahra, a najlepsze koło miejscowości Mascara. Poza tym winnice znajdują się także w rejonach Sidi-Bel-Abbès, Mostaganem oraz Constantine. Najlepsze czerwone wina produkowane są w Mascara a najlepsze białe i różowe w Tlemcen.

Pierwsze medale na międzynarodowych konkursach winiarskich algierskie wino zdobyło w 2014 roku. Tym razem międzynarodowy konkurs w Lyonie wygrały dwa wina z Algierii. Domaine Souf Tell (czerwone 2019), któremu udało się zdobyć złoty medal oraz Les Mons d'Ihrane (czerwone 2019). Zostały one wybrane spośród 6500 innych roczników pochodzących z 40 różnych krajów.

W 2019 r. Algieria wyprodukowała ok. 500 000 hektolitrów wina, co czyni ją jednym z największych krajów produkujących wino w Afryce. 

Krajowa konsumpcja wina w Algierii wynosi ponad 10 milionów galonów rocznie - popyt zaspokajany jest lokalną produkcją i uzupełniany importem.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło