Przejdź do głównej zawartości

Święto Niepodległości w Algierii

 

5 lipca to Święto Niepodległości w Algierii. 8 letnia walka o wyzwolenie spod 132-letniej kolonizacji francuskiej została ostatecznie wygrana w 1962 r., stając się wzorem oporu dla ruchów antykolonialnych na całym świecie.

W marcu 1962 r. generał Charles De Gaulle popisał tzw. porozumienie z Evian, które definitywnie kończyły wojnę i otwierały drogę do niepodległości Algierii. Oficjalne odzyskanie niepodległości nastąpiło niedługo później w wyniku referendum z 1 lipca 1962 r. o którym ostatnio Wam pisałam. 5 lipca 1962 r. ogłoszono oficjalnie, że Algieria jest wolnym i niepodległym krajem.

W czasie 8 letniej wojny zginęło łącznie prawie milion osób. Algierię opuścił prawie milion Europejczyków i prawie milion harkis, rdzennych Algierczyków, którzy służyli w administracji, wojsku i oddziałach francuskich.

Wojna była we Francji tematem tabu przez kolejne 35 lat. Do 1999 r. nie określano tych wydarzeń terminem wojna (w 1999 r. parlament Francji zalegalizował ten termin). Żaden z żołnierzy francuskich, odpowiedzialnych za zbrodnie z tego okresu nie został za nie skazany.

W książce Maliki Rahal,, Algérie, 1962" są wspomnienia Algierczyków, którzy świętowali pierwsze dni niepodległości, podczas których, jak mówią, „nawet kobiety nie wracały do domu na noc" i podczas których imprezowicze czasami wskakiwali na ciężarówkę - zatraceni w śpiewie i skandowaniu i zanim się zorientowali, znajdowali się w miastach daleko od domu. Historyk Ouarda Siari-Tengour twierdzi, że imprezy odbywały się niemal bez przerwy od zawieszenia broni 19 marca do lata 1962 r.

Radość przeplatała się też z żałobą. Podczas uroczystości zbiorowa żałoba wyrażana była przez maszerujące tłumy. Ludzie szli z palcami wskazującymi skierowanymi ku niebu, w geście, który dla muzułmanów wyraża wiarę w jedność boga. Podczas gdy wszyscy pamiętają niektóre z bardziej radosnych haseł tamtych czasów (Tahiya al-Jazair! czyli Niech żyje Algieria!), śpiewano również: „Niech bóg zmiłuje się nad męczennikami", wyrażając w ten sposób masową zbiorową żałobę po tych, którzy zginęli podczas wojny.

Jak świętują Dzień Niepodległości Algierczycy? 

Na wesoło! Czuć atmosferę radości i wspólnoty. Większość ludzi przygotowuje tego dnia tradycyjne dania na obiad, np. kuskus lub berkoukes albo inne, w zależności od regionu. W TV puszczane są filmy i dokumenty o wojnie i powstaniu.

W ciągu dnia organizowane są marsze i parady w których bierze udział bardzo dużo ludzi ubranych we flagę lub niosących ją ze sobą. Wielu Algierczyków z różnych regionów kraju i grup etnicznych ubiera z tej okazji w tradycyjne stroje. Na przykład część kobiet zakłada haik. Śpiewane są pieśni patriotyczne i hymn narodowy. Marszom towarzyszą fanfary i muzyka. W Algierze na Stadionie Olimpijskim odbywa się pokaz dźwiękowy i świetlny. U stóp pomnika Chwały i Męczeństwa, który znajduje się w stolicy kraju odbywa się koncert muzyki raï (rodzaj muzyki powstałej w Oranie, wywodzącej się z tradycyjnej muzyki ludowej. Historia muzyki raï sięga lat 30. XX wieku). Wieczorem przy pomniku obywa się pokaz sztucznych ogni a sam pomnik jak i Poczta Główna oświetlone są kolorami algierskiej flagi. Pokazy sztucznych ogni i fajerwerków odbywają się w większości miast.

W tym dniu odbywają się także różne kulturalne wydarzenia. Na przykład koncerty, wystawy fotografii i lokalnego rzemiosła.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło