Przejdź do głównej zawartości

Algierczycy a pielgrzymka do Mekki

 

Pielgrzymka do Mekki w Arabii Saudyjskiej jest jednym z pięciu filarów islamu. Najważniejszym rodzajem pielgrzymki jest hadżdż. Jej odbycie jest obowiązkiem każdego muzułmanina chyba, że z powodów finansowych/zdrowotnych jest to niemożliwe. Ma charakter zbiorowy i odbywa się tylko w czasie miesiąca pielgrzymki, który przypada na okres przed, w trakcie i po świętach Eid al Adha.

Umra to pielgrzymka indywidualna i można udać się na nią w dowolnym momencie. Wedle Koranu nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana.

Wielu Algierczyków udaje się do Mekki pomimo bardzo wysokich kosztów wyjazdu i pobytu (koszt jak ultra luksusowe wakacje za granicą dla 4 osób). Ludzie odkładają na taki wyjazd latami. Inni w ramach prezentu składają się i sponorują wyjazd rodzicom/dziadkom. Niektórzy biorą na taki wyjazd kredyt. Organizowanie pielgrzymki do Mekki to bardzo intratny biznes, ktoś kto zajmuje się tym zawodowo jest w stanie zarabiać na tym na prawdę bardzo dobrze.

Wyjazd może trwać tydzień lub miesiąc-kwestia indywidualna. Jechać można z wycieczką zorganizowaną. Jeśli jest to wycieczka to organizator załatwia hotel w którym urządza także święta- jeśli w te dni one przypadną.

Po powrocie większość Algierczyków organizuje przyjęcie na które zaprasza się rodzinę i sąsiadów. Przygotowuje się obiad, na przykład kuskus oraz mnóstwo ciasteczek. Niektórzy z tej okazji zabijają barana/zabija im go rzeźnik i z tego mięsa przygotowują obiad. Nawet jeśli ktoś nie organizuje spotkania to może spodziewać się wizyt- ludzie chcą pogratulować, że udało mu się pojechać i odbyć pielgrzymkę.

Ludzie przychodzą aby posłuchać wrażeń i ucałować taką osobę. Jest to dla osób praktykujących duże wydarzenie. Taka osoba jest otoczona szacunkiem. Kobietę która odbyła pielgrzymkę wielu ludzi nazywa hadżdża a mężczyznę hadżdż (jest to forma okazania szacunku).

Algierczycy dla siebie i dla rodziny oraz znajomych chętnie kupują w Mekce wszelkiego rodzaju dewocjonalia. Przywożą wodę ze źródełka (wierzą, że to święta woda), chustki, bransoletki itp. Sama kiedyś zostałam obdarowana piękną tuniką z Mekki.

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że po pielgrzymce kobieta która nie nosi hidżabu powinna go założyć na stałe- większość z nich to robi, ale nie wszystkie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło