Pielgrzymka do Mekki w Arabii Saudyjskiej jest jednym z pięciu filarów islamu. Najważniejszym rodzajem pielgrzymki jest hadżdż. Jej odbycie jest obowiązkiem każdego muzułmanina chyba, że z powodów finansowych/zdrowotnych jest to niemożliwe. Ma charakter zbiorowy i odbywa się tylko w czasie miesiąca pielgrzymki, który przypada na okres przed, w trakcie i po świętach Eid al Adha.
Umra to pielgrzymka indywidualna i można udać się na nią w dowolnym momencie. Wedle Koranu nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana.
Wielu Algierczyków udaje się do Mekki pomimo bardzo wysokich kosztów wyjazdu i pobytu (koszt jak ultra luksusowe wakacje za granicą dla 4 osób). Ludzie odkładają na taki wyjazd latami. Inni w ramach prezentu składają się i sponorują wyjazd rodzicom/dziadkom. Niektórzy biorą na taki wyjazd kredyt. Organizowanie pielgrzymki do Mekki to bardzo intratny biznes, ktoś kto zajmuje się tym zawodowo jest w stanie zarabiać na tym na prawdę bardzo dobrze.
Wyjazd może trwać tydzień lub miesiąc-kwestia indywidualna. Jechać można z wycieczką zorganizowaną. Jeśli jest to wycieczka to organizator załatwia hotel w którym urządza także święta- jeśli w te dni one przypadną.
Po powrocie większość Algierczyków organizuje przyjęcie na które zaprasza się rodzinę i sąsiadów. Przygotowuje się obiad, na przykład kuskus oraz mnóstwo ciasteczek. Niektórzy z tej okazji zabijają barana/zabija im go rzeźnik i z tego mięsa przygotowują obiad. Nawet jeśli ktoś nie organizuje spotkania to może spodziewać się wizyt- ludzie chcą pogratulować, że udało mu się pojechać i odbyć pielgrzymkę.
Ludzie przychodzą aby posłuchać wrażeń i ucałować taką osobę. Jest to dla osób praktykujących duże wydarzenie. Taka osoba jest otoczona szacunkiem. Kobietę która odbyła pielgrzymkę wielu ludzi nazywa hadżdża a mężczyznę hadżdż (jest to forma okazania szacunku).
Algierczycy dla siebie i dla rodziny oraz znajomych chętnie kupują w Mekce wszelkiego rodzaju dewocjonalia. Przywożą wodę ze źródełka (wierzą, że to święta woda), chustki, bransoletki itp. Sama kiedyś zostałam obdarowana piękną tuniką z Mekki.
W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że po pielgrzymce kobieta która nie nosi hidżabu powinna go założyć na stałe- większość z nich to robi, ale nie wszystkie.
Komentarze
Prześlij komentarz