Dziś kilka słów o fladze i symbolu Amazigh (Berberów). Flaga używana jest jako powszechny symbol pokrewnych grup etnicznych w Afryce Północnej. Została stworzona by symbolizować ich kulturę, a z czasem zaczęto jej używać również w kontekstach politycznych. Zaprojektował ją w 1970 r. Mohand Arav Bessaoud, algierski działacz i założyciel Berber Academy. Była używana podczas demonstracji w latach 80-tych oraz w 1997 r. podczas Światowego Kongresu Amazigh w Tafira w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Przykrym faktem jest to, że podczas ruchu Hirak w 2019 r. rząd zakazał używania flagi Amazigh w czasie protestów.
Flaga składa się z poziomych pasów w kolorze niebieskim, zielonym i żółtym oraz litery ⵣ (yaz) pisanej w alfabecie tifinagh. Każdy kolor symbolizuje terytorium zamieszkiwane przez Amazigh w Afryce Północnej. Niebieski reprezentuje morze, zielony góry a żółty pustynię. Litera ⵣ (yaz) wymawiana jest w alfabecie łacińskim jako ,,z". Oznacza ona wolnego człowieka. Czerwień litery ⵣ na fladze symbolizuje opór i męczenników. Istnieje też rozbudowana interpretacja tego co oznacza yaz, zgodnie z którą reprezentuje ona zerwane ogniwo łańcucha filozoficznie symbolizując w ten sposób istotę ludzką, która staje się wolna po uwolnieniu się ze wszystkich łańcuchów. Yaz jest też symbolem pokoju, reprezentuje także niebo i ziemię oraz relację między człowiekiem a bogiem.
Yaz jest symbolem Amazigh. Najpierw stał się symbolem ich kultury, a następnie został wykorzystany podczas tworzenia flagi Amazigh przez działaczy z tych regionów. Później rozprzestrzenił się na wszystkich Amazigh całej Afryce Północnej.
Amazigh rozwinęli bogatą kulturę. Wprowadzili do niej muzykę, symbole i sztukę. Symbole można znaleźć w tatuażach, ceramice, biżuterii, dywanach itp. Każdy element rzemiosła ma motyw lub znak Amazigh, który ma głębokie znaczenie. Wiele wzorów można opisać jako abstrakcyjne kształty geometryczne, takie jak kwadraty, trójkąty i linie. Są one jednak zaskakująco złożone i specyficzne i pełnią wiele funkcji. Np. ochronę przed złym okiem, identyfikację plemienia lub rodziny, wyrażanie uczuć, oznaczenie statusu społecznego.
Komentarze
Prześlij komentarz