Przejdź do głównej zawartości

O tym jak Francuzi zabierali Algierczykom ziemie i zasoby naturalne


Według Oliviera Le Cour Grandmaisona kolonizacja Algierii doprowadziła do eksterminacji 1/3 populacji (masakry, deportacje, głód, epidemie). Na skutek działań wojennych i represji (np.rekwirowanie bydła i żywności czy pozbawianie ziemi uprawnej) w czasie trwającego pół wieku podporządkowywania sobie kraju przez Francuzów zmarło nawet pół miliona jego mieszkańców. Pół miliona z trzech, które tam żyły w 1830 roku. „Co szósty Algierczyk stracił życie w wyniku francuskiego podboju. Taki holokaust z pewnością zostawia ślady" - stwierdził francuski historyk Pierre Montagnon.

Francja chciała zasobów naturalnych Algierii- ropy naftowej, minerałów i ziemi by zachować swoją potęgę militarną i ekonomiczną, były one kluczowe dla produktywności rolnictwa Francji, a jej przemysł opierał się na algierskim węglu. Większość bogactwa Algierii w przemyśle,górnictwie, rolnictwie i handlu była kontrolowana przez kolonizatorów (głównie Francuzów). Europejczycy posiadali ok. 30% całkowitej ziemi uprawnej, w tym wszystkie najbardziej żyzne ziemie i większość obszarów nawadnianych. Rdzenni mieszkańcy byli wypychani coraz dalej w góry, na gorsze i mniej żyzne tereny. 

W 1953 r. 60% muzułmańskiej ludności wiejskiej zostało oficjalnie uznane za pozbawione środków do życia. Społeczność europejska, licząca wówczas około miliona osób z ogólnej populacji 9 milionów, posiadała ok.66% ziemi uprawnej.

Francuzi nałożyli na muzułmanów wyższe podatki niż na Europejczyków. Oprócz płacenia tradycyjnych podatków sprzed podboju francuskiego, płacili również nowe podatki, z których kolonizatorzy byli zwolnieni. Francuzi kontrolowali jak dochody będą wydawane. W rezultacie miasta miały piękne budynki miejskie, brukowane ulice otoczone drzewami, fontannami i posągami, podczas gdy algierskie wioski i obszary wiejskie korzystały z tych pieniędzy niewiele lub wcale.

Po wojnie, kiedy Algieria uzyskała niepodległość, wszyscy ,,byli kolonizatorzy" dostali od państwa francuskiego odszkodowania za utraconą w Algierii ziemię, której nigdy nawet sami nie uprawiali. Wielu Francuzów zarządzało ogromnymi latyfundiami. Za marne grosze pracowali na nich Algierczycy. Francuscy ,,właściciele ziemscy" byli tak bogaci, że mogli kupować zamki lub hektary ziemi we Francji a z ich majątku żyją do dziś ich dzieci i wnuki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło