Przejdź do głównej zawartości

Taxi tylko dla kobiet- firma założona przez Algierki i dla Algierek

 

Czy są tu panie, które jeśli mają możliwość wyboru kierowczyni w aplikacji usług transportu (np. Bolt lub Uber) wybierają właśnie kobietę aby czuć się bezpieczniej, szczególnie gdy wracają późnym wieczorem lub nocą? Ja owszem 🙋‍♀️ Dziś opowiem Wam jaki świetny start-up jest w Algierii (niestety póki co tylko w jednym mieście).

W kwietniu 2021 r. w mieście Blida (45 km od Algieru) powstała firma taxi dla kobiet o nazwie MOOVE Services. Pasażerkami i kierowczyniami są wyłącznie kobiety. ,,Bezpiecznie oraz gdzie chcesz i kiedy chcesz- np. do pracy, po zakupy, odbieranie dzieci ze szkoły"- zapewnia kierowniczka firmy. To pierwsza w kraju taxi oferująca takie usługi. Przy okazji wspomnę tylko, że w Algierii, przestrzeń we wszystkich środkach komunikacji jest wspólna, nie ma podziału na strefy dla kobiet i mężczyzn. Ważna kwestia o której większość z Was nie wie- większość algierskich taxi działa trochę jak bus- kilka osób podróżuje jednocześnie.

Gdy takie usługi pojawiły się na polskim rynku a potem przeczytałam o tych w Algierii, w pierwszej chwili pomyślałam, że nie od tej strony trzeba walczyć z molestowaniem, zaczepkami i strachem. Trzeba porządnej edukacji i systemowych rozwiązań. Czy to jedyna opcja aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom? Po chwili zaczęłam jednak myśleć nad tym głębiej i absolutnie zmieniłam zdanie.

Gdy mężczyźni przestaną molestować i zaczepiać kobiety, to nie trzeba będzie się oddzielać od nich z powodów bezpieczeństwa czy komfortu jazdy. Z takimi inicjatywami ramię w ramię powinna iść oczywiście edukacja. Powinien być jednak dostęp do rozwiązań dzięki którym kobieta czuje się bezpiecznie. W idealnym świecie powinno być tak, że kobiety czują się bezpiecznie zawsze i wszędzie. Każde społeczeństwo powinno do tego dążyć poprzez edukację i systemowe rozwiązania. Na tym etapie nie ma tego bezpieczeństwa ani edukacji w wielu krajach.

Druga sprawa- kwestii kulturowych, społecznych czy religijnych nie przeskoczy się w kilka lat ani kilka pokoleń. Są ludzie przestrzegający rozdziału płci. Jedni (zarówno panowie jak i panie) izolują się z własnych przekonań religijnych. Część Algierek jednak robi to bo narzuca im to rodzina lub mąż- teraz będą mogły swobodnie kręcić się po mieście w taxi.

Korzystanie z takiej taxi czy to w Algierii czy w Polsce nie jest przymusem lecz wyborem. Można wybrać zwykłą taxi. Jednak kobiety które mają za sobą złe doświadczenia mają alternatywę.

To biznes prywatny, nie inicjatywa rządowa (tutaj argument o dążeniu przez rząd do konserwatyzmu upada). Kolor różowy jest stereotypowy, ale z punktu widzenia marketingu i pozyskania klientek wyróżnia się.

Reakcje Algierczyków po wkroczeniu firmy na rynek były różne. Od pozytywnych i wspierających do negatywnych (konserwatyzm religijny, krok w tył dla równości płci, seksizm, obejście problemu braku bezpieczeństwa).

Firma w pełni założona przez kobiety i przez nie prowadzona często ma rzucane w społeczeństwie algierskim kłody pod nogi, o ile nie jest biznesem z branży beauty czy gastronomi. Algierskie bizneswomen spotykają się nie rzadko z dziwną zazdrością i utrudnianiem im prowadzenie biznesu. Często nie są traktowane przez mężczyzn serio, jak równy z równym (ale o tym innym razem).

Po trzech miesiącach działalności MOOVE Services w 2021 r. został wydany zakaz jej działalności. Różowe taksówki zostały zawieszone przez nadzór nad przewozami wilajatu Blida po tym, jak urzędnicy stwierdzili, że startup nie posiada licencji taksówkarskiej.

Krytycy decyzji twierdzili, że zawieszenie firmy było nieuzasadnione, biorąc pod uwagę, że w kilku algierskich okręgach inne firmy tego samego typu funkcjonują bez licencji. Wspomnieli również, że różowa taksówka nie wymaga licencji taksówkowej, ponieważ jest częścią projektu start-up, podobnego do Yassir, najbardziej znanej algierskiej usługi taksówkarskiej (taki algierski Uber). Ostatecznie firma otrzymała pozwolenie na kontynuację działalności, ale dopiero po przedłużającej się batalii prawnej z zarządem odpowiedzialnym za zawieszenie taxi.

Obecnie firma rozwija się prężnie i nie brakuje jej zadowolonych klientek.

__

Zdjęcie: instagram firmy MOOVE Services

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło