Przejdź do głównej zawartości

Święto Mouloud (Mawlid Ennabaoui) w Algierii

 

Mawlid Ennabaoui/Annabawi a w Algierii zwane Mouloud to święto z okazji urodzin proroka Mahometa. W Algierii jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy.

Nie wszyscy Algierczycy obchodzą to święto, ale można uznać, że większość to robi. Co warte podkreślenia- jedni mniej inni bardziej tradycyjnie.

Ludzie składają sobie życzenia. Rodziny spotykają się ze sobą, spożywa się tradycyjne jedzenie. Głównie kuskus, rechta, chakchouka (nie jajka z papryką lecz inne danie o podobnie brzmiącej nazwie) a także słodkości takie jak tamina czy makrout (przepisy znajdziecie w moich starszych postach). Organizowane są festiwale, parady. W domach kultury organizowane są koncerty. Śpiewane są pieśni, recytowana jest poezja na cześć Mahometa, opowiadane są historie z jego życia i czytany jest Koran.

Wieczorem ludzie puszczają fajerwerki i petardy. Bogaci rozdają jedzenie biednym. Często dekoruje się meczety, w meczetach ludzie zostawiają datki pieniężne dla dzieci które uczą się na pamięć Koranu. W domach zapala się świeczki, robi się także henne dla kobiet i dzieci. Dzieci ubierane są w mini wersje tradycyjnych strojów. Kobiety także ubierają się elegancko. W części rodzin śpiewa się piosenki dotyczącego tego wesołego wydarzenia. Niektóre rodziny właśnie tego dnia postanawiają obrzezać swoich synów.

Oczywiście jak wspomniałam na początku nie każdy obchodzi to święto tak tradycyjnie. Znaczna część ludzi po prostu szykuje tradycyjne jedzenie, spotyka się z rodziną, ogląda jakiś koncert czy inne wydarzenie z tym związane w TV. Nie każdy bierze udział w tym wszystkim co opisałam Wam wyżej. Oczywiście im ktoś bardziej tradycyjny tym bardziej tradycyjnie obchodzi Mouloud. Są też Algierczycy w ogóle nie obchodzący tego święta. Jedna z wykładni islamu przyjmuje, że nie powinno się go obchodzić.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło