Znany jest szczególnie w krajach Maghrebu, takich jak Algieria, Maroko, Tunezja i Libia. Danie to często podawane jest na specjalne okazje, takie jak wesela i święta religijne. W Algierii zyskało status dania narodowego i wedle tradycji podaje się je co piątek na obiad.
Skąd pochodzi kuskus?
W starożytnej Numidii (obecna Algieria) narodziło się to berberyjskie (wcale nie arabskie) danie, którego nazwa różni się w zależności od regionu i kraju, a które znane jest jako kuskus. Kuskus migrował potem do Maroka, Libii, Mauretani, Sahary Zachodniej i Tunezji. Eksperci potwierdzają, że pochodzenie kuskusu datuje się na lata 202-148 p.n.e., kiedy to w grobowcach (za panowania Massinissy- króla Berberów-Amazigh) odnaleziono pozostałości ceramiki podobnej do naczyń używanych do przygotowania kuskusu. Badania nad jego pochodzeniem odbyły się na terenie Kabylii a dokładnie w jaskiniach w pobliżu miasta Akbou. Przeprowadzili je antropolodzy z Narodowego Centrum Badań Prehistorycznych, Antropologicznych i Historycznych podległego Ministerstwu Kultury Algierii. Dodatkowo wykopaliska archeologiczne w mieście Tiaret odnalazły kilka przyborów do przygotowania kuskusu datowanych na IX w. W okolicach miasta Mila odkryli matmouras, rodzaj starożytnej kadzi, w której przechowywano kuskus. Muzeum Cirta w Konstantynie w Algierii przechowuje te historyczne naczynia.
Jak tradycyjnie przygotowuje się kuskus?
Kuskus jest wytwarzany z mąki-semoliny. Tradycyjna metoda przygotowania polega na gotowaniu go na parze w specjalnym garnku. Kuskus umieszcza się w górnej części garnka, natomiast dolną wypełnia się mięsem, warzywami, przyprawami i wodą. Unosząca się para gotuje kuskus i nasyca go smakami poniższych składników. Zalewanie go wrzątkiem jest tam zupełnie nie znane i niepraktykowane.
Kuskus- symbol i tradycja w Algierii
Kuskus jest powodem do dumy wielu Algierczyków, odgrywa ważną rolę w algierskiej kulturze i kuchni. To takie flagowe danie tego kraju. Kuskus jest często podawany na spotkaniach rodzinnych, uroczystościach i świętach religijnych. Np. święta, wesele, obrzezanie, stypa. Jest też daniem ,,obowiązkowo" serwowanym w piątki, coś jak w Polsce niedzielny rosół.
Rodzaje kuskusu w Algierii
W Algierii kuskus występuje w różnych wariantach- mięsny z warzywami (drób/wołowina/baranina), rybny, wyłącznie warzywny, z kiełbaskami merguez lub na słodko z rodzynkami, suszonymi owocami i orzechami. Niektórzy dodają też ugotowane na twardo jajka. Popularny jest też kuskus razowy. Algierczycy najczęściej serwują kuskus w towarzystwie maślanki.
Jakie przyprawy do kuskusu?
Algierski kuskus jest znany ze swoich wyrazistych smaków pochodzących z tradycyjnych składników. Przyprawy takie jak kminek, kolendra, kurkuma i cynamon są często, w zależności od regionu kraju, używane do przyprawiania sosu towarzyszącemu kuskusowi. Popularne jest także dodawanie specjalnej mieszanki przypraw dedykowanej temu daniu lub najbardziej popularnej ras el hanout. Obowiązkowe oczywiście są także pieprz i sól.
Jak wygląda tradycyjne jedzenie kuskusu?
W Algierii jedzenie kuskusu to doświadczenie przesiąknięte tradycją. Danie jest zazwyczaj serwowane w rodzinnym stylu, wszyscy gromadzą się wokół wspólnego głębokiego talerza. Niektórzy jedzą kuskus rękoma, jednak większość współczesnych Algierczyków, szczególnie tych z miast, za pomocą łyżki. Takie wspólne jedzenie sprzyja więziom. Kuskus jest też symbolem gościnności.
Jak w Algierii mówi się na kuskus?
Algierczycy właściwie nie używają słowa kuskus. W zależności od regionu na kuskus mówi się: taam, seksu, kseksou, aberbuc, taberbouchet, berbocha, cousksi, lem'hawar, uccu.
Etymologia nazwy kuskus
Według algierskiego językoznawcy Salema Chakera, pochodzenie słowa „kuskus” jest najprawdopodobniej berberyjskie. Podstawowa forma słowa „seksu” wraz z jego odmianami fonetycznymi występuje w różnych dialektach berberyjskich. Dialekty berberyjskie na Saharze, w tym Touareg i Ghadames, mają nieco inną formę bo „keskesu”. Szerokie rozproszenie geograficzne terminu silnie sugeruje lokalne pochodzenie berberyjskie. Rdzeń *KS oznacza takie cechy, jak dobry kształt, dobre zwinięcie i zaokrąglenie.
Komentarze
Prześlij komentarz