Przejdź do głównej zawartości

Co to jest burkini i dlaczego w niektórych miejscach w Algierii jest jego zakaz

 

Chociaż Algieria jest krajem muzułmańskim to wydaje się, że ma problem z burkini. Są bowiem takie hotele i takie aquaparki w Algierii, które zabraniają kobietom noszenia tego stroju kąpielowego na swoim terenie.

Co to jest burkini?

Burkini to strój kąpielowy, używany przez wiele muzułmanek (nie przez wszystkie i nie tylko przez muzułmanki). Są to długie spodnie i tunika z ,,kapturem" okrywająca całe ciało oprócz dłoni, stóp i twarzy. Gdy wpiszecie hasło w wyszukiwarkę internetową zobaczycie przeróżne modele burkini.

Regulaminy zakazujące burkini w algierskich hotelach i parkach wodnych 

Od lat w jednym z hoteli w mieście Tlemcen wisi tabliczka z informacją, że na basenie hotelowym nie można kąpać się w burkini. Okazuje się, że to nie jedyny hotel w Algierii z takim zakazem. Dodatkowo wgłębiając się w temat znalazłam informacje o tym, że są też prywatne plaże na których obowiązuje taki sam zakaz. Ktoś powie, że skoro prywatne to właściciel ma prawo. Ja tak nie uważam. Obojętne czy kąpiesz się w bikini czy burkini powinnaś być tak samo mile tam widziana i szanowana.

Przypominam, że burkini jest z dokładnie tego samego materiału co zwykły kostium. Po prostu zakrywa całe ciało oraz włosy (widoczna jest twarz, dłonie i stopy). Większość modeli wyglądem przypomina piankę do pływania (w komentarzu pod tym postem wstawiłam zdjęcie).

W parku wodnym Octopus w Tizi Ouzou (region Kabylia) regulamin jest jeszcze bardziej kuriozalny i dyskryminujący. Regulamin informuje o tym, że ubrania o charakterze religijnym są zabronione na terenie całego parku. Wymieniony jest tu hidżab (połowa lub więcej jak połowa kobiet w kraju nosi hidżab), turban (od kiedy ma charakter religijny?), burka (zupełnie nieobecna w Algierii), nikab i czador. Kolejne punkty dotyczą strojów w których nie można się kąpać. Zabronione jest burkini, tankini (które niemalże jest tym samym co kostium jednoczęściowy), szorty oraz stringi. Dozwolony jest wyłącznie strój jednoczęściowy oraz dwuczęściowy. Dyrekcja parku twierdzi, że to wszystko ze względu na:

1. Higienę. Serio? Jak ktoś o nią nie dba to obojętne czy założy burkini czy bikini.

2. Przyzwoitość. Oceniający tekst rodem ze średniowiecza.

3. Bezpieczeństwo gości parku. W jaki sposób hidżab/turban/burkini/tankini/stringi zagrażają bezpieczeństwu ludzi?

Regulamin łaskawie dopuszcza piankę, ale wyłącznie po okazaniu zaświadczenia od lekarza (np.osoba mająca problemy ze skórą lub nie mogąca być narażona na promienie UV). 

Absurd goni absurd. Dodatkowo takie przepisy dyskryminują kobiety. W kraju który nie jest krajem turystycznym a turystów jest mało nie powiemy, że to zakazy wymyślone pod zagranicznych turystów. Każda kobieta ma prawo nosić to co chce. Kropka.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło