Przejdź do głównej zawartości

Masakry w Bentalha i Rais w Algierii


We wrześniu 2024 roku minęło 27 lat od masakry w Bentalha w Algierii, wydarzenia te miały miejsce w czasie Czarnej Dekady- wojny domowej. We wsi Bentalha w nocy z 22 na 23 września 1997 r. znaczna liczba mieszkańców straciła życie w wyniku działań islamistycznych bojówek. 

Według Amnesty International zginęło ponad 200 mieszkańców wsi. Różne źródła podają różną liczbę zgonów. Np. 400 (The Economist) czy 417 (zeznania mieszkańców).

Napastnicy odcięli prąd we wsi i uzbrojeni w noże, maczety, topory i broń palną atakowali domy. Krzyki ofiar, mężczyzn, kobiet i dzieci, a także odgłosy wybuchających bomb było słychać w promieniu wielu kilometrów. Ocalali opisywali, jak kaci ścinali głowy, palili, rozcinali brzuchy. Pomimo krzyków nielicznych mieszkańców żołnierze stacjonujący w pobliżu pozostali bierni.

Żołnierze wyjaśnili, że nie mogą interweniować bez rozkazu przełożonych oraz że ze względu na brak oświetlenia nie mogli ryzykować swoim życiem. Według świadków żołnierze ci, z bronią i ambulansami, zajęli pozycje kilkadziesiąt metrów dalej, nie interweniując, a nawet uniemożliwiając sąsiadom przybycie z pomocą. 

Inna masakra odbyła się w Rais 29 sierpnia 1997 r. Napastnicy zaatakowali w nocy uzbrojeni w strzelby, noże, topory i bomby. Zabijali mężczyzn, kobiety, dzieci, a nawet zwierzęta w wiosce podrzynając gardła i poświęcając czas na palenie zwłok. Młode kobiety były porywane na niewolnice seksualne. Zostawiali odcięte głowy na progach domów. Dopuszczali się okrucieństw wobec kobiet w ciąży. Spalili i zbombardowali kilka domów.

Mieszkańcy próbowali uciekać i ukrywać się. Jednostki wojskowe pozostały poza wioską, strzelając do uciekających mieszkańców wioski (tłumacząc potem, że pomylili ich z islamistami...) Nie próbowano wejść do wioski aż do chwili, gdy napastnicy, zabierając około 20 młodych kobiet, wyszli o świcie.

CNN podała, że pracownicy szpitala i świadkowie podali liczbę ofiar śmiertelnych od co najmniej 200 do 400. BBC podało później liczbę 800 zabitych.

Masakry z 1997 r. mają te same cechy: brak śledztwa państwowego, zakaz zbliżania się mediów, liczba ofiar sporna. A czasem wątpliwości co do tożsamości zabójców. Jeśli chodzi o Bentalhę, wielu Algierczyków jest przekonanych - bez żadnych dowodów – że to armia zorganizowała masakrę.

Muszę wspomnieć o wątku oskarżania tajnych algierskich służb a nawet armii o podsycanie nastrojów i udział w części masakr w czasie Czarnej Dekady. Otóż do dziś dnia nie ma dowodów na działania służb w tym zakresie (byłabym zdziwiona gdyby takowe były, takich informacji rząd nie ujawni) natomiast takie głosy pojawiały się wtedy i pojawiają się dzisiaj.

Zdjęcie wykonał Hocine Zaourar, algierski fotoreporter. Zdjęcie kobiety opłakującej masakrę w Bentalha, nazwane „Madonną z Bentalha”, zdobyło nagrodę World Press Photo of the Year i nagrodę Bayeux Calvados-Normandy Award dla korespondentów wojennych w 1998 roku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło