Przejdź do głównej zawartości

Halloween w Algierii


Halloween jest obchodzone w coraz większej liczbie krajów na całym świecie, nie powinno więc dziwić to, że kilka lat temu dotarło także do krajów arabskich. Nie będę wam opisywać czym jest i skąd się wzięło bo jestem pewna, że większość z Was mniej więcej orientuje się w temacie a jeśli nie to naprędce znajdzie wiele informacji w internecie. Przejdźmy więc od razu do konkretów.

Muzułmańska wersja Halloween

Zanim opiszę Wam jak to wszystko działa w Algierii, chciałabym Wam przedstawić pewną ciekawostkę. Otóż, w krajach Zatoki Perskiej takich jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Kuwejt, Katar i Bahrajn obchodzone jest święto zwane Gargean. Bardzo wyczekiwane przez tamtejsze dzieci. Gargean przypada w 15 noc miesiąca kalendarza muzułmańskiego i ma na celu przypomnienie muzułmanom o przygotowaniu się do postu- ramadanu, który rozpocznie się 2 tygodnie po Gargean'ie. Tradycja polega na zbieraniu przez dzieci słodkości. Maluchy przebierają się w kolorowe, bogato zdobione stroje i wędrują od domu do domu, konkurując między sobą o to które z nich dostanie najwięcej smakołyków.


Czy Algierczycy obchodzą Halloween i w jaki sposób? 

W Algierii z roku na rok Halloween staje się coraz bardziej popularne. Świętowanie nie jest chyba odpowiednim słowem jakie powinnam tutaj użyć, ponieważ wszyscy zdają sobie sprawę, że to żadne święto lecz po prostu dobra zabawa, rozrywka. Algierczycy którzy tego dnia się bawią mają podejście takie jak i Polacy którzy to robią- wszyscy wiedzą, że to po prostu okazja do rozerwania się. Nic więcej za tym nie idzie. W kręgach muzułmańskich duchownych oraz osób o bardzo konserwatywnych poglądach religijnych, podobnie zresztą jak w polskim kościele katolickim- Halloween jest uznane za zakazane, coś czego nie powinno się celebrować. Mimo to, Halloween zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników wśród młodych Algierczyków, którzy celebrują ten dzień tak jak to robią chociażby Amerykanie. Dzieci się przebierają i zbierają cukierki, nastolatki i młodzi ludzie w przebraniach lub nie, bawią się na domówkach lub w klubach.

 fotka z Facebook'a klubu Crystal Lounge, Hilton, Algier

Czy dużo osób celebruje Halloween?

Co prawda nie znalazłam żadnych statystyk ale można powiedzieć, że Halloween dopiero staje się popularne wśród Algierczyków. Tak na prawdę dopiero od kilku lat słyszy się o imprezach tematycznych czy zabawach. Oczywiście nie jest tak, że wszyscy się w to bawią. Halloween celebruje mniej jak więcej osób, być może nawet mniej niż połowa społeczeństwa. Trudno być tu precyzyjnym z braku statystyk. Niemniej jednak 31 października kluby które przygotowują zabawy tematyczne na ten wieczór pękają w szwach! Algieria nie jest krajem turystycznym tak jak Maroko, Tunezja czy Egipt więc nie ma mowy o tłumaczeniu tego zjawiska obcokrajowcami. Kluby pełne są Algierczyków. Trudno mówić także o skali zjawiska wśród dzieci. Chodzenie po domach i zbieranie cukierków jest dopiero w powijakach i raczej z tym zjawiskiem spotkać się można tylko w bardziej ,,otwartych'' dzielnicach, w nowych (często luksusowych) osiedlach. Biegające za słodyczami dzieci w przeciętnej dzielnicy to właściwie niespotykany widok, chociaż zakładam, że skoro zmiany zachodzą z roku na rok to być może nie o wszystkim wiem i takie przypadki też się zdarzają.

 fotka z Facebook'a klubu Crystal Lounge, Hilton, Algier

Halloween jako biznes

Halloween to doskonała okazja do zarobienia większych pieniędzy- potencjał tego wyczuli także algierscy przedsiębiorcy, których oferta z roku na rok się powiększa. Sklepy przygotowują na ten dzień specjalny towar- maski, kostiumy, gadżety, dyniowe lampiony itp. Kluby, dyskoteki i bary przygotowują specjalne wieczory tematyczne na których nie brakuje również specjalnego halloweenowego menu. Niektóre supermarkety typu Carrefour w Oranie i Algierze przygotowują atrakcje dla dzieci- malowanie buzi farbami, konkursy ze słodkimi nagrodami itp. Niektóre centra handlowe przygotowują zamknięte zabawy dla dzieci. Sprzedawca ze sklepu z przebraniami w Algierze, powiedział algierskiej gazecie, w udzielonym wywiadzie, że popularnością cieszą się różne kostiumy i maski a roku na rok przybywa klientów.

 fotka z Facebook'a klubu Crystal Lounge, Hilton, Algier

Obejrzyjcie pozostałe zdjęcia:

 fotka z Facebook'a klubu Crystal Lounge, Hilton, Algier

  fotka z Facebook'a klubu Crystal Lounge, Hilton, Algier

  fotka z Facebook'a klubu Crystal Lounge, Hilton, Algier


screen z Youtube



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło