Przejdź do głównej zawartości

Eid al Adha w Algierii. Czym jest święto ofiarowania i jak je celebrują Algierczycy


Muzułmańskie święto Eid al Adha (w Algierii potocznie nazywane l'Aid lub Eid al kebir).

W Algierii trwa 2 dni lub dłużej jeśli wypada przed weekendem. Miesiąc przed otwierają się specjalne targi na których można kupić barany. Większość ludzi kupuje barana 2 lub 1 tydzień przed świętami.

Ceny w 2024 r. to w zależności od wielkości barana między 59 000 do 90 000 DA (informacja Algierskiej Agencji Prasowej). To są bardzo wysokie ceny. Płaca minimalna w Algierii wynosi 20 000 dinarów miesięcznie.

Jak celebruje się Eid w Algierii?

W pierwszy dzień świąt, po modlitwie porannej zarzyna sie barana i czyści mięso. Wielu ludzi ma umówionego rzeźnika a niektórzy robią to sami. Inni idą do sklepu po prostu kupić parę kg mięsa. Pierwszy posiłek spożywa się ok. 12:00 i robi się szaszłyki na grillu (wątróbka, mięso owinietę tłuszczykiem coś a'la nasz boczek). Robi się grilla w domu/ balkonie/w lesie/na plaży. Są także otwarte budki i restauracje z szaszłykami. Tego dnia odpoczywa się, odwiedza rodzinę. Ci którzy praktykują idą do meczetu na modlitwę. Nastepnego dnia porcjuje się mięso i wedle islamu 1/3 oddaje się biednym, np. sąsiadom lub potrzebującemu. Po południu znów odwiedza się rodzinę lub samemu podejmuje się gości.

Kontrowersje dotyczące święta

Wielu ludzi (przypominam, że NIE wszyscy) w krajach arabskich nie zna się na prawidłowym czyli wedle islamu szybkim i jak najmniej bolesnym zabiciu zwierzęcia (tzw. halal) i zamiast oddać sprawy w ręce rzeźnika to zabija samemu, powodując mu ból i robiąc to na oczach innych zwierząt. Dodatkowo robią sobie mnóstwo głupich zdjęć z żywym jak i już martwym zwierzęciem. Mentalność w tej kwesti zmienia się bardzo powoli. Dlatego ważną kwestią jest edukowanie dzieci już od małego i uczenie ich empatii oraz szacunku do zwierząt a także świadomości, że walka z głupotą to nie walka z tradycją. Tradycje można kultywować z powodzeniem ale z głową i empatią.

Jak złożyć życzenia na Eid al Adha w dialekcie algierskim?

Jeśli chcecie złożyć życzenia swojemu znajomemu/znajomej z Algierii możecie użyć wyrażenia- Eid Moubarak. Jeśli kierujecie życzenia do więcej niż jednej osoby- Aidkoum Moubarak. Możecie też powiedzieć Saha Aidek lub do więcej niż jednej osoby Saha Aidkoum.

Eid al Adha od strony religijnej oraz traktowanie zwierząt 

O tym czym jest to święto od strony religijnej oraz więcej na temat nieodpowiedniego podejścia wielu ludzi do zwierząt wytłumaczyłam w wyróżnionej na moim instagramowym profilu relacji ,,Eid al Adha". Zapraszam ma mój instagram

TRADYCJE I ŚWIĄTECZNE POTRAWY 

Kliknij tutaj aby przeczytać drugą część tekstu na temat Eid al Adha. Opisałam w niej liczne tradycje oraz potrawy, które są serwowane w czasie świętowania. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło