Przejdź do głównej zawartości

Alkohol w Algierii



LEGALNY ALKOHOL

Temat zacznę od informacji, że do Algierii można wwieźć 4 butelki wina lub 2 butelki mocnego alkoholu o czym informują oficjalne przepisy celne. Sklepy z alkoholem w Algierii są legalne. Co więcej, niemalże w każdym mieście znajduje się przynajmniej jeden a zazwyczaj dwa lub trzy. Niektórych może dziwić to tym bardziej, że Algieria nie jest krajem turystycznym. Kto jest więc konsumentem? Wniosek nasuwa się sam. W kraju produkuje się 1,6 miliona hektolitrów piwa rocznie i 700 000 hektolitrów wina, z czego 85% jest spożywanych lokalnie.

Kilka lat temu padł pomysł aby alkohol wprowadzić do zwykłych supermarketów, ale póki co temat upadł. Jaki asortyment można znaleźć w sklepach alkoholowych? Do wyboru są wina, piwa, whisky i wódka. Ceny są wyższe niż w Europie ale to nie odstrasza ponieważ kolejki zwłaszcza w weekendy są bardzo duże. W Algierii oprócz legalnych sklepów działają także tak zwane nielegalne ,,dziuple''. Zazwyczaj są to po prostu prywatne domy a ich właściciele sprzedają alkohol na lewo.

PIWO ALGIERSKIE CZY ZAGRANICZNE?

Pomimo dostępności kilku algierskich (tak, tak) i zagranicznych browarów, Algieria w 2018 roku sprowadziła 18 milionów litrów piwa z Ukrainy. Według danych podanych przez ukraińskiego producenta piwa, Algieria była trzecim co do wielkości klientem tej marki w 2018 roku! Niektóre międzynarodowe marki są warzone lub butelkowane na miejscu. Tak jest w przypadku francuskiej grupy Castel lub Kronenberg. W ostatnich latach pojawiły się prywatne firmy piwowarskie. Tak jest w przypadku fabryki znajdującej się w El-Kseur w mieście Bejaia.  Algieria ma siedem browarów. 3 wiodące firmy na rynku piwa w Algierii to Algeria Drinks Group, Castel i Tango.

Piwo Tango jest ulubionym piwem Algierczyków, zgodnie z międzynarodowymi badaniami zainicjowanymi przez Vinepair, słynną amerykańską witrynę poświęconą wyłącznie winu i piwu. Zespół na tej stronie opracował mapę świata ulubionych marek piwa w co najmniej 100 krajach na całym świecie. Piwo to powstaje w browarze Tango z siedzibą w algierskim mieście Rouiba. Browar aż do 2008 roku należał do grupy Mehri, której właścicielem jest tytułowy miliarder algierski. W 2008 roku browar Tango został sprzedany światowemu gigantowi Heineken za 135 milionów euro. Browar Tango z siedzibą w Rouiba sprzedaje piwa Tango, Samba, Fiesta, Stella, Beck i dwa międzynarodowe piwa produkowane na licencji. Piwa produkowane są także w browarze w miastach Annaba i Oran.

ALGIERSKIE WINA 




Algieria to kraj który w okresie powojennym był czwartym co do wielkości producentem win na świecie- produkował rocznie 14 mln hl wina (po Francji, Włoszech i Hiszpanii). Ponieważ winnice są bardzo nasłonecznione, wina algierskie są na ogół mocne (minimum 12% a nawet 15%). Jedne z najlepszych winnic znajdują się w rejonie Medea i Miliana oraz Dahra, a najlepsze koło miejscowości Mascara. Poza tym winnice znajdują się także w rejonach Sidi-Bel-Abbès, Mostaganem oraz Constantine.

Najlepsze czerwone wina produkowane są w Mascara a najlepsze białe i różowe w Tlemcen.

Wina które są najczęściej polecane to:

  • Cuvee du President Rouge
  • Chateau Tellagh, Medea
  • Chateau Beni Chougrane Coteaux du Mascara
  • F. Seneclauze Rouge 

Regiony w Algierii w których znajdują się plantacje winogron i produkuje się wina


GDZIE KUPIĆ ALGIERSKIE WINO? GDZIE W ALGIERII WYPIĆ ALKOHOL?

Wina algierskie są do kupienia w lokalnych winnicach lub dobrze zaopatrzonych sklepach alkoholowych w Algierii, w niektórych hotelach oraz na wybranych lotniskach (osobiście widziałam na lotnisku w Oranie i Algierze). Ogólnie alkohol oprócz specjalnych sklepów, sprzedaje się w barach i klubach/dyskotekach oraz niektórych hotelach. W Algierze i Oranie są restauracje w których można zamówić wino do posiłku (ale to wyjątki).

W hotelach z wyższej półki są bary z alkoholem a w hotelu Sheraton można zorganizować wesele na którym będzie oficjalnie alkohol bez potrzeby chowania go pod stół, jak to niekiedy bywa na algierskich weselach (a wierzcie mi, że tak bywa na prawdę). Mówiąc o weselach- zdarzają się czasami wesela na których jest alkohol chowany pod stołami lub pity gdzieś w łazience. Zdarzają się także niekiedy wesela bardzo bogatych ludzi na których alkohol stoi oficjalnie na stole obok soków i kawy/herbaty.

KONSUMPCJA W LICZBACH CZYLI CZY ALGIERCZYCY PIJĄ ALKOHOL?

W 2017 roku Algierczycy spożyli 270 milionów litrów alkoholu-najwięcej z krajów Maghrebu (źródło: algerie360.com). W 2014 roku Algierczycy spożyli ponad 400 milionów butelek piwa. Piwo jest najczęściej spożywanym napojem alkoholowym w Algierii. Stanowi 63% zgłoszonej konsumpcji na mieszkańca. Wino stanowi 35%, podczas gdy inne rodzaje alkoholu osiągają tylko 2%. Nie znalazłam żadnych oficjalnych danych na temat ilości algierskich alkoholików ale wiem, że tacy istnieją w społeczeństwie. Część z nich chodzi na terapie, inni na odwyk a są tacy którzy nie podejmują próby leczenia.

Piją głównie mężczyźni chociaż część kobiet również. Piją w klubach lub robiąc domówki. Alkohol pija się także w akademikach, o czym głośno było gdy kilka dobrych lat temu wybuchł skandal. Algierska telewizja pokazała filmik i zdjęcia z jednego z żeńskich akademików gdzie dziewczyny zorganizowały imprezę, zaprosiły kolegów i wspólnie pili alkohol. Algierska młodzież lubi się bawić zarówno bez alkoholu jak i z alkoholem- to już kwestia indywidualna. O nocnym życiu w Algierii przeczytacie tutaj

Pija się także w lasach i na plażach, regularnie znajduje się tam puste puszki i butelki po alkoholu, co pokazuje, że ludzie szczególnie sobie upodobali konsumowanie alkoholu w takich miejscach. Wiadomo, im dalej od miasta i ludzi tym lepiej. W Algierii jak w innych krajach muzułmańskich panuje ogromna hipokryzja w kwestii alkoholu. Wiadomym jest, że wiele osób pije regularnie lub pija okazyjnie, raz na jakiś czas. Żadna to tajemnica poliszynela jednak społecznie picie jest źle widziane dlatego ludzie wolą udawać, że nie piją. Młodzież zazwyczaj nie ukrywa tego faktu między sobą ale już przed rodziną owszem. Czy ci Algierczycy którzy piją chętnie przyznają się do tego? To zależy. Zależy głównie od tego z kim się ma do czynienia. Czy z hipokrytą czy z kimś szczerym. Z pewnością nie każdy kto pije będzie chciał się do tego przyznać. Co więcej, wielu ludzi którzy nie piją ale doskonale zdają sobie sprawę ze skali zjawiska woli przed obcokrajowcami kreować wizję kraju w którym ludzie pijący alkohol to wyjątki. Nie warto wierzyć w takie zapewnienia. Lepiej zapytać kogoś kto nie będzie Wam mydlił oczu a także zajrzeć do internetu i przejrzeć ogólnodostępne statystyki. Przede wszystkim warto otworzyć oczy na to, że świat wszędzie wygląda podobnie a wyświechtane hasła typu ,,to kraj muzułmański więc tu nie ma alkoholu'' ,,to muzułmanie więc oni nie piją'' ,,ona jest muzułmanką więc jest dziewicą aż do ślub', ,,to muzułmanin więc nie zdradza'', ,,to kraj muzułmański, ludzie nie chodzą do nocnych klubów'' i tym podobne, to jedynie stereotypy lub półprawdy dalekie od rzeczywistości. Czy to znaczy, że wszyscy Algierczycy piją? Oczywiście, że nie wszyscy jednak ci pijący to żadne wyjątki co potwierdzi Wam każdy szczery Algierczyk, zarówno ten który nie tyka alkoholu jak i ten który go pija.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło