Przejdź do głównej zawartości

Poligamia w Algierii


Poligamia w Algierii to ciekawy temat. Muzułmanin może mieć 1, 2, 3 lub 4 żony, ale musi spełnić pewne warunki- każdej zapewnić takie same warunki materialne i spędzać z każdą tyle samo czasu, być sprawiedliwym wobec każdej z żon. Tyle religijnej teorii (na tej stronie nie zajmuję się religią, więc jeśli kogoś interesuje temat z tejże perspektywy to odsyłam do odpowiednich źródeł). 

Algierczyk ma prawo mieć więcej niż jedną żonę, ale oficjalnie jest to możliwe tylko po uzyskaniu zgody sędziego i tylko pod pewnymi warunkami.

Małżonkowie mogą w akcie ślubnym zawrzeć klauzulę o monogamii bądź zapis mówiący, że pierwsza żona musi się zgodzić na drugą. W praktyce nie ma to większego znaczenia, bo pierwsze żony z reguły są niejako zmuszane do zgody lub mężowie ich o nią nie pytają. Jeśli jednak zostały nie poinformowane o tym lub zostały oszukane, mogą wnieść sprawę o rozwód z orzeczeniem o winie męża.

W 2005 r. zmiana przepisów prawa rodzinnego doprowadziła do znacznego utrudnienia zawierania takich związków. Mężczyzna, który chce kolejną żonę musi stawić się w sądzie z pisemną zgodą poprzednich żon i nowej żony na zawarcie tego typu małżeństwa i wykazać przed sądem poważny powód dla zawarcia kolejnego związku. Aby uzyskać takie pozwolenie, musi mieć uzasadniony powód, na przykład, że jego żona jest bezpłodna lub niepełnosprawna. Musi też udowodnić, że ma wystarczające środki finansowe na utrzymanie dwóch gospodarstw domowych. Jeśli sędzia ma wątpliwości, może złożyć wizytę domową aby zorientować się w sytuacji. Jeśli ma wątpliwości czy mężczyzna poinformował o sytuacji swoją dotychczasową a także przyszłą żonę, może wezwać do swego biura obie kobiety aby zapytać czy faktycznie wyrażają zgodę na małżeństwo.

Żona z poligamicznego małżeństwa może wnieść pozew przeciwko mężowi w wypadku nierównego traktowania lub wnieść o rozwód jeśli mąż nie otrzymał jej zgody na kolejne małżeństwo.

Występowanie tych małżeństw nigdy nie było powszechne w Algierii. Obecnie jest to mniej niż 1% wszystkich małżeństw w kraju. Trzeba jednak dodać, że istnieje ,,ukryta’’ poligamia. Mężczyzna poślubia wtedy kolejną żonę bez zgody sędziego. Główny powód tego zachowania to uniknięcie płacenia alimentów w przypadku rozwodu.

Algierczyk może mieć tylko jedną żonę jeśli pierwsza jest Europejką. Są jednak kombinatorzy mający oficjalnie żonę Europejkę i nieoficjalnie żonę Algierkę. Odkąd zmieniły się przepisy które utrudniają poligamię- bez ślubu cywilnego (jedyny ważny i wiążący w świetle prawa) imam nie udzieli ślubu religijnego (ten ślub nie ma żadnej wartości w świetle prawa i nie załatwi się żadnych spraw urzędowych mając tylko taki ślub). Oczywiście dla kombinatora to nie przeszkoda- wystarczą znajomości lub danie komu trzeba ,,w łapę".

Jakie powody najczęściej ma Algierka, która zgadza się aby mąż miał kolejną żonę? Według artykułu na ten temat opublikowanego  dwa lata temu na Algerie360:

1. Boi się, że po rozwodzie zostanie bez mieszkania i pieniądzy, nie będzie miała gdzie i za co żyć.

2. Nie może mieć dzieci a mąż nalega.

3. Boi się wytykania palcami i odrzucenia jako rozwódka (tak bywa w niektórych wiejskich społecznościach).

4  Nie chce kolejnego dziecka/dzieci a nie chce się rozwodzić.

5. Ma doskonałą sytuację finansową i nie chce z niej rezygnować

6. Uważa to za wygodne i praktyczne- będzie miała mniej pracy i obowiązków (gotowanie, pranie itp.) bo mąż będzie kursował między domami.

Te które chcą zostać kolejną żoną:

1. Jest w takim wieku, że trudno jej znaleźć męża

2. Jest rozwódką lub wdową (nie każda oczywiście zostaje kolejną żoną, są takie które zostają pierwszymi)

3. Wychodzi za mąż z rozsądku, byle tylko to zrobić.

4. Jest lesbijką i chce utrzymać pozory i mieć święty spokój w rodzinie/społeczności 

5. Rodzice chcą aby córka już wyszła z domu, miała męża i obojętne im czy będzie pierwszą czy kolejną jeśli mąż zapewni jej byt.

6. Nie jest uznawana społecznie za atrakcyjną i bycie kolejną żoną to jedyna szansa aby wyjść za mąż i założyć rodzinę.

7. Uznaje, że religia na to zezwala i tak trzeba (pomóc innej kobiecie w potrzebie).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło