12 stycznia Amazigh (Berberowie)- rdzenna ludność Afryki Północnej obchodzą Nowy Rok. Życzenia składane są oczywiście w języku tamazight i brzmią Assegas Ameggaz.
Yennayer (w języku tamazight- styczeń) to pierwszy miesiąc nowego roku i kalendarza agrarnego używanego od stuleci przez rdzenną ludność Afryki Północnej Amazigh (właściwie liczba mnoga Imazighen, chociaż potocznie przyjęło się mówić Amazigh. Amazigh to znaczy wolny człowiek).
Nowy Rok Amazigh związany jest z dawnymi czasami gdy w Egipcie intronizowany na faraona został Chachnaq, który był z pochodzenia Amazigh.
W 2017 r. prezydent Algierii ustanowił Yennayer (który zawsze obchodzony jest 12 stycznia) świętem narodowym i płatnym dniem wolnym od pracy. Algieria jest pierwszym krajem w Afryce Północnej, który uznał Nowy Rok Amazigh za oficjalne płatne święto narodowe.
Ten dzień najbardziej hucznie obchodzony jest w regionie Kabylia i w stolicy. Odbywają się duże wydarzenia kulturalne. Organizowane są parady, tradycyjne tańce, koncerty, poczęstunek dla uczestników. Uroczystości związane z Nowym Rokiem Amazigh odbywają się w różnych regionach, od północy do południa i od wschodu do zachodu. Widoczne są różne zwyczaje i tradycje. Ludzie ubierają swoje tradycyjne stroje, kobiety zakładają tradycyjną biżuterię (stroje i biżuteria Amazigh bardzo różni się od tych arabskich). Tradycją jest zapisanie małych dzieci pierwszy raz do fryzjera. Ludzie organizują obiad i spotykają się z rodziną.
Yennayer to symbol dzielenia się, gościnności a także ochrony środowiska i przyrody Kultywuje się szacunek wobec ziemi i tego co ziemia daje ludziom. Tego dnia szykuje się kuskus z mięsem a także typowe dla tej kultury dania z semoliną, pszenicą, ziarnami i roślinami strączkowymi- ciecierzycą, groszkiem, fasolą, soczewicą. Potrawy mają za zadanie symbolizować obfitość jaką przyniesie Nowy Rok. Dzieci obdarowywane są orzechami i dużą ilością słodyczy.
Szacuje się, że w Algierii część ludności ma mieszane arabsko-berberyjskie pochodzenie, z czego w przeważającej większości uważa się za Arabów. Berberowie/Amazigh natomiast uważają (słusznie zresztą), że zostali zarabizowani gdy Algierię przejęli Arabowie w VII wieku. Nazywanie ich Arabami może być bardzo niefortunne ponieważ dla wielu z nich jest to obraza. Najwięcej Amazigh w Algierii to Kabylowie, z których część chciałaby niepodległości regionu Kabylia, ale to już temat na innego posta.
Komentarze
Prześlij komentarz