Przejdź do głównej zawartości

Domowa harissa



Harissa to ostra pasta popularna w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, używana do różnych dań.

Sprzedawana w tubkach i puszkach (pasta), ale też w młynkach i torebkach (postać sucha). Harissa pochodzi z Tunezji ale tak na prawdę papryki były importowane do Tunezji podczas hiszpańskiej okupacji w XVI wieku i wedle źródeł to z tamtejszej kuchni wywodzi się właśnie harissa.

Ostrość harissy maleje wraz z ilością oliwy, której się do niej doda. Ma to związek z faktem, że odpowiadająca za ostrość papryczek chilli kapsaicyna jest rozpuszczalna w tłuszczach (i alkoholu)

Ilość i proporcje przypraw można zmieniać w zależności od upodobań. Niektórzy dodają także koncentrat pomidorowy aby uzyskać bogatszy, bardziej okrągły smak. Inni dodają kminek a także miętę. Możecie więc dostosować składniki wedle gustu. Ja przedstawiam Wam wersję przywiezioną z Algierii- oto algierska harissa, w Algierii jest uwielbiana i bardzo często używana.


SKŁADNIKI:

  • ok. 25 sztuk suszonych albo świeżych papryczek chilli (można dodać trochę tych i tych)
  • 1 słodka czerwona papryka (opcjonalnie- w Algierii spotkałam się przepisami zarówno z jej użyciem jak i bez)
  • 2 łyżeczki zmielonego kuminu (kmin rzymski)
  • 2 łyżeczki zmielonej kolendry
  • 1 łyżeczka soli
  • 5 ząbków czosnku
  • oliwa (5 łyżek lub więcej- aby zmielić na gładko)

WYKONANIE:

Możecie użyć przypraw w ziarnach, podprażyć je i utrzeć w moździerzu.

Papryczki włożyć do miski i zalać gorącą wodą na 30 minut. Następnie odcedzić je z wody i usunąć z nich nasiona i szypułki.

Jeśli chcemy dodać słodką paprykę to należy ją przekroić na pół, włożyć do naczynia żaroodpornego skórą do góry. Piec 25 min w 200°. Papryka jest gotowa, gdy skórka stanie się czarna. Paprykę owinąć szczelnie folią. Po 15 min obrać paprykę ze skóry, ogonka i nasion.

Czosnek obrać.

Do blendera włożyć wszystkie składniki czyli papryki, czosnek, przyprawy i oliwę. Zmiksować na gładką pastę.

Harisse włożyć do czystego słoiczka i zalać z wierzchu oliwą. Ma to za zadanie chronić przed jej zepsuciem. Pastę można trzymać w lodówce do 3 miesięcy, pamiętając aby zawsze była zalana cienką warstwą oliwy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło