Przejdź do głównej zawartości

Nocne życie w Algierii


Nocne życie w Algierii istnieje i ma się bardzo dobrze. Błędem czy właściwie naiwnością jest myślenie, że w tym kraju ludzie nie bawią się tak jak w Europie a dyskoteki nie istnieją. Kluby i cocktail bary są w każdym dużym mieście. W stolicy- Algierze i w Oranie (drugim co do wielkości mieście) jest ich bardzo wiele. Te o lepszej i gorszej renomie. Dyskoteki zaś są właściwie w każdym większym mieście, czasem i w tych mniejszych.

Większość chłopaków i mężczyzn wychodzi wieczorami z domu. Wiele dziewczyn i kobiet w nim zostaje. Tak można uogólnić rzeczywistość. Jednak ,,nocne życie" na wsi czy w małym mieście a w dużym mieście to dwie różne bajki. Nie wszystkie dziewczyny spędzają każdy weekendowy wieczór w domu. Czy wszystkie te które wychodzą wieczorami są z otwartych rodzin? Nie- niektóre są z bardzo tradycyjnych. Jedyna różnica polega na tym, że bardziej muszą kombinować aby wyjść z domu. 

Kluby i dyskoteki jak wspomniałam wcześniej są w prawie każdym mieście, w mniejszych miastach zazwyczaj są nie oznakowane- wyglądają jak domy wolnostojące. W dużych miastach te lepsze kluby wyglądają z zewnątrz i od środka tak jak europejskie. Są także kluby i cocktail bary w hotelach. W większości klubów jest ochrona. Jest też selekcja przed wejściem, w tych z lepszą renomą- zwraca się uwagę na to jak kto jest ubrany. W małych miastach bywalcami klubów są bardziej mężczyźni niż kobiety. Alkohol jest w klubach o wiele droższy niż w sklepach. Absolutna większość rodziców nie wie, że ich córki idą do klubu- dziewczyny mówią rodzicom że idą nocować do koleżanki. Są jednak i takie rodziny które nie mają nic przeciwko temu, że ich córka idzie się bawić do klubu- jednak takich rodzin jest raczej mało. W klubach organizowane są co weekendowe dyskoteki a także imprezy tematyczne na Walentynki, Halloween, Sylwestra. W niektórych klubach np.  Crystal Lounge w Algierze zdarzają się pokazy tańca w których tancerki wykonują tweerking (taniec polegający na rytmicznym potrząsaniu pośladkami) odziane w krótkie spodenki. Niedowiarkom polecam poszperanie w internecie- gwarantuje, że znajdziecie nie tylko zdjęcia ale także filmiki. 


Większość ,,wychodzących wieczorami'' Algierek kręci się po mieście w towarzystwie koleżanek lub w towarzystwie mieszanym- z koleżankami i kolegami. Widok samotnie spacerujących dziewczyn to rzadkość za wyjątkiem dużych miast w tym konkretnych dzielnic. W krajach arabskich, muzułmańskich w tym także w Algierii, pokutuje w społeczeństwie przekonanie, że na dyskoteki chadzają wyłącznie prostytutki i dziewczyny lekkich obyczajów. Jest to absolutna bzdura i krzywdzący stereotyp. Na dyskoteki chadzają normalne dziewczyny które po prostu mają ochotę się wytańczyć, oderwać od codzienności. Nie jest również prawdą, że każdy kto bawi się w dyskotece pije alkohol. Kto chce ten pije, kto nie chce to tego nie robi. Mężczyźni wieczorami umawiają się w kawiarniach, na plażach. Piją, palą. Popularny jest haszysz. 

Nocne życie to również domówki. Często dziewczyny bawią się z koleżankami, chłopaki z kolegami. Zdarza się też mieszane towarzystwo ale raczej w dużych miastach. W akademikach również organizowane są imprezy- często w mieszanym towarzystwie- oczywiście w sekrecie. Nie brakuje na nich także alkoholu.

W Algierii są także agencje towarzyskie, nawet w małych miastach. Zazwyczaj w prywatnych mieszkaniach. Ich istnienie nie jest żadną tajemnicą. 


Najlepsze kluby w Algierze:

Pacha Club
24 Av Souidani Boujmaa, Les Tagarins

Crystal Lounge
Pins Maritimes El Mohammadia | Hilton Alger

Havana Club
Centre Commercial Bab Ezzouar, Bab Ezzouar

1001 Nuits
C/O Sheraton Les Pins, Club des Pins, Staoueli

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło