Przejdź do głównej zawartości

Święta Id el Fitr w Algierii


l'Aïd el-Fitr lub po prostu laid (jak nazywane jest w Algierii)- święto przerwania postu, obchodzone w islamie na zakończenie miesiąca postu-ramadanu. Trwa dwa dni i jest czasem radości, pojednania i dziękowania bogu za przebaczenie grzechów i spokojne przejście przez post. Ci, których na to stać, powinni wesprzeć potrzebujących, aby oni też mogli świętować. Tyle teorii a jak jest w praktyce?

Tydzień przed świętami w algierskich sklepach i na bazarach panuje prawdziwy tłok. Kupuje się ubrania które da się dzieciom, kobiety kupują sobie buty, sukienki lub abaje albo jakieś spódnice czy spodnie i eleganckie bluzki.

Właściciele cukierni także przeżywają oblężenie klientów. Potem jednak będą mogli odpocząć ponieważ jest regułą, że zamykają swoje interesy na tydzień czy nawet miesiąc.

Niektóre kobiety same robią ciastka, inne kupują. Zawsze są to ilości iście hurtowe ponieważ zarówno odwiedza się dużo osób jak i dużo ma się gości. Tradycyjne słodkości to baklawa, griwechkalb el louz, makrout, pralinki chałwowo-kakaoweghribia, torno i inne wymyślne w kształtach i kolorach ciasteczka które nie mają konkretnych nazw.

Dzieci (mniej więcej do 10 roku życia ale to kwestia indywidualna) dostają nowe ubrania, zabawki i pieniądze (nie są to duże kwoty). Pieniądze dostają od rodziców, rodziny i sąsiadów.

Algierczycy ubierają się elegancko, w nowe rzeczy. Odwiedzają swoją rodzinę i są odwiedzani. Każdy kto przychodzi do kogoś niesie ze sobą część ciasteczek. W święta dużo osób odwiedza cmentarze aby się pomodlić i wyczyścić groby. Na cmentarze przychodzą wtedy biedni lub niepełnosprawni aby poprosić o parę groszy które chętnie są im dawane.

foto:archiwum prywatne

W pierwszy dzień świąt odbywa się modlitwa, przychodzi na nią więcej mężczyzn tak jak zresztą na co dzień. Kobiety chociaż mogą to nie muszą modlić się w meczecie- z czego korzystają. Oczywiście nie każdy idzie na msze ale można powiedzieć, że od święta więcej jak połowa Algierczyków na takie msze chadza (tak jak w Polsce gdy wielu Polaków nie chodzi w ciągu roku do kościoła ale na Pasterkę idzie). Można wtedy zauważyć prawdziwe tłumy w meczetach, mężczyźni ubrani są cali na biało.

W oba dni świąt w różnych punktach miast otwarte są ,,stanowiska' z grillem. Całkiem sporo osób przychodzi coś zjeść między przyjmowaniem gości a odwiedzaniem rodziny. A co podaje się na obiad? To zależy od rodziny. Zazwyczaj jest to kuskus lub berkoukes

Aby złożyć życzenia znajomym Algierczykom życzenia świąteczna wystarczy powiedzieć ,,aid mubarak'' lub typowo po algiersku ,,aidek mabrouk'' lub ,,saha aidek'' (jeśli do jednej osoby) lub ,,saha aidkoum'' (jeśli do kilku).

foto:archiwum prywatne

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło