Woda różana ma swoje zastosowanie zarówno w kuchni jak i kosmetyce, które znane jest już od starożytności. W kuchni orientalnej znana jest od VIII wieku n.e. Często i chętnie dodawana (zamiennie z wodą z kwiatu pomarańczy) do arabskich deserów np. ciasta basboussa, puddingu mhelbi oraz innych ciast i ciasteczek. Można ją także stosować jako aromatyczny dodatek do napojów serwowanych na zimno lub ciepło. Woda różana jest także często wykorzystywana w kosmetyce. Zawiera w sobie prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C i E a także flawonoidy. Prowitamina A działa antybakteryjnie więc pomaga w leczeniu trądziku, regeneruje skórę i redukuje przebarwienia na twarzy. Woda różana jest polecana osobom z pękającymi naczynkami i drobnymi zmarszczkami. Woda różana skutecznie oczyszcza, tonizuje, nawilża i działa przeciwzapalnie. Z tego względu często używa się jej jako naturalnego kosmetyku do pielęgnacji cery i włosów. Algierki uwielbiają naturalne kosmetyki na jej bazie- maseczki, olejki, toniki.
Wodę można przechowywać w lodówce ok miesiąca. Można ją także zamrozić w foremkach na kostki lodu, przechowywać w zamrażarce i rozmrażać bezpośrednio gdy zajdzie potrzeba.
SKŁADNIKI:
- 5 pełnych, porządnych garści płatków róży (działkowe, nie pryskane. Kwiaciarniane się nie nadają. Powinna być to odmiana róży dzikiej, takiej pachnącej intensywnie)
- przegotowana, gorąca woda
- sok z 1/4 cytryny
WYKONANIE:
Umyć dokładnie płatki, odcisnąć wodę. Wsadzić do litrowego słoika i zalać w całości wodą z dodatkiem soku z cytryny. Zakręcić i odstawić na 3 dni w zaciemnione, chłodne miejsce. Po 3 dniach odlać wodę do innego naczynia a płatki wyrzucić. Wodę przelać do czystego słoika lub szklanej butelki i przechowywać w lodówce lub zamrozić w formie kostek.
Komentarze
Prześlij komentarz