Szorba czyli kolejna wersja popularnej algierskiej zupy. Aromatyczna, pachnąca obłędnie przyprawami i ziołami. Niezwykle popularna zupa w Algierii, na równi z harirą.
Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w słonych potrawach. Niektórzy lubią dodać do niej kawałki kurczaka, inni klopsiki. Szorba może być przetarta lub z kawałkami warzyw- znowu w zależności od regionu lub gustu gospodyni. Jednym słowem, co region to trochę inny przepis jak to bywa z każdym daniem.
Koniecznie wypróbujcie ten i pozostałe przepisy które znajdziecie na blogu. Wystarczy wpisać ,,szorba'' w wyszukiwarce w prawym górnym rogu strony.
SKŁADNIKI:
- kawałek kurczaka lub wołowiny albo baraniny (można też zweganizować i zrobić na bulionie warzywnym)
- drobny makaronik
- 4 duże pomidory
- 1 mała marchewka
- kawałek cukinii
- 2 łodygi selera naciowego
- 1/2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 1 mała cebula
- 1 ząbek czosnku
- mała garść ciecierzycy (suchej która moczyła się całą noc w wodzie/lub tej z puszki)
- 1 płaska łyżeczka przyprawy ras el hanout (opcjonalnie)
- szczypta cynamonu
- szczypta imbiru
- sól i pieprz
- świeża mięta
- świeża kolendra
- plasterek cytryny
WYKONANIE:
Do garnka włożyć startą na tarce cebulę, pokrojony drobno czosnek i pokrojone drobno pomidory. Dodać mięso i chwilę przesmażyć.
Wlać 2 litry wody, dodać koncentrat pomidorowy, warzywa, wszystkie przyprawy (tyle ile lubimy) oraz pęczek kolendry i garść listków mięty.
Gotować zupę aż mięso będzie całkowicie miękkie.
Wyjąć mięso i kolendrę a zupę zmiksować lub przetrzeć w przecieraku.
Zupę podawać z drobnym makaronem i posypaną drobno posiekaną miętą oraz plasterkiem cytryny, który należy wycisnąć do zupy.
Komentarze
Prześlij komentarz