Przejdź do głównej zawartości

Żłobek i przedszkole w Algierii



W Algierii edukacja jest darmowa i obowiązkowa dla wszystkich w przedziale wiekowym 6-15 lat,  chociaż sporo rodziców posyła do szkoły swoje 5 letnie dzieci (jest to opcjonalne). Dziś parę słów o przedszkolach algierskich.

Rząd pokrywa większość kosztów (ok. 83%) które generują państwowe żłobki, przedszkola i domy kultury, a resztę płacą rodzice. W tych prywatnych rodzice pokrywają wszystkie koszty.

Dzieci umieszczane w publicznych żłobkach i przedszkolach otrzymują posiłki, opiekę zdrowotną i edukację. Nie ma znormalizowanego programu- każda instytucja decyduje o działaniach w swoim zakresie. Dzieci spędzają tam zazwyczaj 8 godzin dziennie. Żłobki przyjmują dzieci już od 4 miesiąca życia.

Algierczycy chętnie posyłają swoje dzieci do przedszkoli, coraz więcej ludzi decyduje się także na żłobek. Ludzie mają większe zaufanie do żłobków i przedszkoli prywatnych. Uważają, że poziom opieki i edukacji w państwowych jest bardzo niski, nie profesjonalny a podejście opiekunów obojętne. Prywatne placówki cieszą się ogromną popularnością i jest ich w kraju bardzo dużo. Niektórzy rodzice mając do wyboru żłobek czy przedszkole państwowe wolą pozostawić dzieci w domu pod opieką mamy lub teściowej. Kto nie ma takiej opcji oczywiście posyła dziecko. Wielu ludzi wspomina, że w latach 80 i 90 poziom tych państwowych był o wiele wyższy dzięki zaangażowanym i dobrze wykształconym opiekunom.

Część prywatnych dba o rozwój dziecka proponując różne gry, zabawki, zabawy, wycieczki, plac zabaw, naukę dostosowaną do wieku. Pozostałe (zarówno część prywatnych i te publiczne) nie mają do zaproponowania nic ciekawego- dzieci bawią się same, bez zabawek (jakieś zazwyczaj są ale mało i niezbyt ciekawe) lub się nudzą.

Aby korzystać można opłacić z góry cały miesiąc albo płacić tylko za te dni w które się przyprowadza dziecko. Można przyprowadzać dziecko kiedy się chce- codziennie lub raz na kilka dni. Dzieci otrzymują 3 posiłki dziennie (raczej typowe algierskie, dostosowane do dzieci). Mają także popołudniowe drzemki.

Część prywatnych wysyła rodzicom codziennie zdjęcia lub filmiki ich dzieci w sms lub na messenger- aby rodzic był spokojny, że wszystko jest ok. Niektóre mają kamerki i rodzic po zalogowaniu się może mieć podgląd na salę w której przebywają dzieci.

Aby pracować w przedszkolu nie trzeba mieć skończonych studiów pedagogicznych ale osoby te mają pierwszeństwo w zatrudnieniu. Można być na przykład po filologii francuskiej z wybraną specjalizacją dydaktyka. Im dłuższy staż pracy nauczyciela, tym większa pensja. Osoby pracujące w tych placówkach zarabiają więcej niż najniższa krajowa (najniższa krajowa ok. 18 tys. Dinarów- to tak jakby w Polsce żyć za 1800 zł).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło