Przejdź do głównej zawartości

Narkotyki w Algierii


W Algierii uzależnienie od substancji psychotropowych i narkotyków, szczególnie wśród młodych ludzi i nastolatków, jest alarmujące i uznawane za poważny problem zdrowia publicznego. Jest to temat co raz bardziej poruszany w mediach, które to regularnie informują o kolejnych zatrzymaniach grup handlujących narkotykami.

Ilu Algierczyków jest uzależnionych od narkotyków, ilu Algierczyków bierze narkotyki?

Według danych dotyczących leczenia w Algierii, ponad 34 000 osób, głównie w wieku od 16 do 35 lat, otrzymało leczenie w ośrodkach leczenia uzależnień w 2023 r.

Według statystyk Krajowego Biura ds. Walki z Narkotykami i Uzależnieniami w kraju jest obecnie 3 miliony osób konsumujących narkotyki, z czego 3% to kobiety. Jak mówią eksperci- statystyki te są zaniżone, nie o wszystkich przypadkach wiadomo, nie wszystkie są rejestrowane.

Ilość zgonów w Algierii spowodowana narkotykami

Według danych WHO opublikowanych w 2020 r. Liczba zgonów z powodu zażywania narkotyków w Algierii osiągnęła 983, czyli 0,53% wszystkich zgonów. Skorygowany o wiek współczynnik zgonów wynosi 2,46 na 100 000 ludności, co plasuje Algierię na 32 miejscu na świecie.

Powody uzależnienia Algierczyków od narkotyków 

Poszukując odpowiedzi na pytanie o przyczyny uzależnienia Algierczyków od narkotyków i substancji psychotropowych, trzeba mieć świadomość, że udzielenie pełnej odpowiedzi może być trudne. Odpowiedź na pytanie o przyczyny zjawiska jest z konieczności ogólna, ponieważ w przypadku każdego człowieka przyczyny te są inne, choć nie różnią się diametralnie.

W Algierii ludzie zaniedbują zdrowie psychiczne, co prowadzi dzieci i nastolatków do narkotyków, aby jak wierzą, uciec od rzeczywistości. Dorośli natomiast, a w szczególności mężczyźni często podają za przyczynę znudzenie życiem, brak innej rozrywki ale również ucieczkę od rzeczywistości.

Ilość skonfiskowanych narkotyków w Algierii

Algierski minister spraw wewnętrznych wskazał, że wysiłki Służb Bezpieczeństwa doprowadziły do zajęcia się 32 742 sprawami w pierwszym kwartale bieżącego roku. W tym czasie skonfiskowano kilka ton konopi indyjskich, kilkadziesiąt kilogramów kokainy, kilku kilogramów heroiny i 3,5 miliona tabletek substancji psychotropowych.

W 2022 r. Zarekwirowano pięć ton marihuany, 22 kilogramy kokainy, 8,5 kilograma heroiny i ponad siedem milionów tabletek psychotropowych.

Marihuana 

Najbardziej rozpowszechniona w Algierii jest marihuana. Handel nią jest najbardziej rozpowszechnionym rynkiem przestępczym w Algierii, z długotrwałymi regionalnymi powiązaniami z marokańskimi odpowiednikami. Podczas gdy uprawa marihuany jest niska i przeznaczona do konsumpcji krajowej, żywica konopna jest produkowana i używana w dużych ilościach. Algieria jest głównym miejscem docelowym i rynkiem tranzytowym dla marokańskiej marihuany. Łańcuch dostaw składa się z ograniczonej liczby głównych graczy, setek hurtowników w całym kraju i tysięcy mniejszych sieci przemytniczych, które komercjalizują marihuanę dla końcowego konsumenta. Ponadto w ciągu ostatnich dwóch lat władze przejęły coraz większe ilości marihuany na południowych granicach kraju.

Substancje syntetyczne

Rynek narkotyków syntetycznych w Algierii rozwija się w szybkim tempie. Algieria dość szybko zmieniła się z punktu tranzytowego w kraj docelowy i jest uważana za największy rynek w Afryce Północnej. Przemyt tramadolu i kodeiny dominuje na rynku, ale Subutex również odgrywa ważną rolę. Narkotyki syntetyczne są łatwo dostępne ze względu na niską cenę. Spożywanie narkotyków syntetycznych staje się wśród młodych ludzi bardziej powszechne niż marihuana. Chociaż nielegalny handel pierwotnie ograniczał się do ośrodków miejskich, takich jak Algier i Oran, w ciągu ostatnich dwóch lat rynek ten rozszerzył się na większość kraju. Przewozy kontenerowe w głównych północnych portach w Algierze, Oranie i Annabie to jeden ze sposobów, w jaki towar przenika do Algierii, a zaskakująco duża ilość jest również przemycana drogą lądową, albo z Tunezji, albo z krajów Sahelu.

Heroina

Rynek heroiny w Algierii jest niewielki ze względu na brak kulturowego zainteresowania jej konsumpcją i położenie z dala od szlaków przemytu. Chociaż liczba konfiskat heroiny wzrosła, co wskazuje na wzrost przemytu, w Algierii stwierdzono niewielką produkcję. Plantacje maku odkryto na południowym zachodzie, ale opioidy mają niewielki, lokalny rynek.

Kokaina

Algieria staje się nowym i znaczącym centrum handlu kokainą, łącząc kartele Ameryki Łacińskiej z rynkami narkotykowymi w Europie. Duże ilości kokainy przepływają przez wody Algierii i obiekty portowe, a skorumpowani funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, lokalny biznes, elity polityczne i zagraniczne organizacje przestępcze ułatwiają handel w kraju. Ostatnie konfiskaty kokainy i jej dostępność w popularnych rejonach Algieru sugerują również pojawienie się wciąż niewielkiego lokalnego rynku konsumpcyjnego. Z tej sunstancji korzystają jedynie najbogatsi Algierczycy. Handel kokainą przesuwa się z zachodnioafrykańskiego szlaku narkotykowego na północno- zachodnioafrykański szlak, rozciągając się od południowego i północnego Maroka do wschodniej Algierii.

Odnotowano również wzrost użycia tak zwanego kifu w Algierii, mimo, że władze rozprawiły się z kilkoma sieciami.

Kampanie i inicjatywy mające na celu walkę z uzależnieniem 

Ministerstwo Zdrowia we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) rozpoczęło serię kampanii i inicjatyw na rzecz świadomości społecznej mających na celu integrację profilaktyki i leczenia uzależnień z lokalnymi programami zdrowotnymi.

Jedna z inicjatyw koncentruje się na zapobieganiu uzależnieniom w środowisku szkolnym oraz zapewnianiu opieki i wsparcia w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej.

Według profesora Mohameda Chakali, zastępcy dyrektora ds. promocji zdrowia psychicznego w Ministerstwie Zdrowia, inicjatywy mające na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z narkotykami, programy promujące zdrowy styl życia, a także grupy wsparcia angażujące rodziców zostały wdrożone na szeroką skalę.

Minister spraw wewnętrznych wyjaśnił, że jego resort, we współpracy z różnymi zainteresowanymi sektorami, przygotował kompleksową i zrównoważoną strategię krajową, która opiera się głównie na ograniczeniu podaży narkotyków i pracy nad zmniejszeniem popytu na nie, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznej opieki nad osobami uzależnionymi poprzez leczenie i rehabilitację społeczną.

Obecnie 48 ośrodków ambulatoryjnych i pięć placówek medycznych poświęconych leczeniu uzależnień zapewnia opiekę młodym Algierczykom. Leczenie jest całkowicie bezpłatne. Są także prywatne ośrodki leczenia uzależnień, gdzie trzeba zapłacić niemałe pieniądze.

Jeden z ośrodków leczenia uzależnień od narkotyków, otwarty w 2019 r. pomógł już ponad 7 tys. osób. Ośrodek ten kieruje się unikalnym modelem w którym nie stosuje się farmakoterapii.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie...

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2...

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło...