Przejdź do głównej zawartości

Sylwester w Algierii- czy Algierczycy celebrują Nowy Rok?

W Algierii, w Sylwestra jedni się bawią w klubach lub na domówkach, inni siedzą z rodziną w domu oglądając koncerty w telewizji i jedząc przekąski a jeszcze inni wcale nie celebrują zakończenia roku- niektórzy z powodów religijnych, innym Sylwester jest po prostu obojętny.

Sylwester (tak jak i Walentynki, Dzień Kobiet czy od kilku lat Halloween) jest jak najbardziej obchodzony w Algierii- kraju muzułmańskim. Religia jedno, ludzie drugie. Z punktu widzenia islamu nie można świętować niczego poza dwoma świętami muzułmańskimi. Są więc Algierczycy, którzy nie uznają Sylwestra ze względów religijnych. Środowiska konserwatywno-religijne co roku przypominają innym aby nie celebrować tego wieczora. Jednak teoria a praktyka to dwie różne rzeczy i ludzie spoza środowisk konserwatywnych religijnie patrzą na takie rzeczy inaczej. Nie odkryję Ameryki mówiąc, że ludzie w krajach muzułmańskich są tacy jak my. Nie każdy chce żyć religią, nie każdy praktykuje, nie każdy praktykuje w taki sam sposób i nie każdy ma takie samo zdanie na ten sam temat.

Patrząc jednak na ilość organizowanych imprez w hotelach i restauracjach, popularność domówek, wyjazdów oraz fakt, że wielu Algierczyków świętuje w swoim rodzinnym gronie w domu, świadczy o tym, że przeważnie ludzie mają w nosie krzyki religijnych moralizatorów.

Sylwester w klubach, hotelach i restauracjach 

Wielu młodych ludzi się bawi. Urządzane są domówki a hotele i kluby organizują bale i imprezy sylwestrowe. Również niektóre restauracje organizują specjalny wieczór. O północy, w wielu z nich tradycyjnie otwiera się szampana. W innych wznosi się toast sokiem. Aby udać się na taką imprezę należy dokonać wcześniej płatnej rezerwacji. Alkohol jest dostępny bez problemu. Kto chce to pije, kto nie chce bawi się bez alkoholu. Niektóre imprezy jak np. w hotelach Sheraton i Meridien w Oranie są organizowane na tzw. wysokim poziomie.

Generalnie czy w hotelu czy w klubie- wejście jest wyłącznie z zaproszeniem. Jest również ochrona. Nikt przypadkowy nie wejdzie. Wejściówki kupuje się z wyprzedzeniem, ale na niektóre imprezy można je kupić na miejscu przed rozpoczęciem lub w trakcie zabawy. W niektórych miejscach wpuszczane są tylko pary i kobiety zaś mężczyźni bez parterki nie (aby mężczyźni nie zaczepiali kobiet). Często zdarza się, że na zewnątrz mężczyźni zagadują kobiety proponując by weszli jako para. Czasami dziewczyny się zgadzają jeśli przyszły same i szukają partnera do tańca, zabawy.

Sylwester na Saharze i za granicą 

Wielu ludzi wyjeżdża do sąsiedniej Tunezji aby tam spędzić wieczór w jednym z klubów lub hoteli. Niektórzy jadą całymi rodzinami. Na granicy są prawdziwe zatory- tak wielu Algierczyków jedzie bawić się do ,,sąsiadów”. W Tunezji imprezowanie jest zdecydowanie tańsze, tańszy jest też alkohol. Wielu Algierczyków chwali też tamtejszą atmosferę imprezową.

W tym roku linie lotnicze Air Algérie odnotowały znaczny wzrost sprzedaży biletów na głębokie południe. Osiągnięto rekordową liczbę prawie 25 000 sprzedanych biletów na okres od 15 do 31 grudnia 2024 r. Ten wzrost sprzedaży biletów na algierską Saharę zbiega się z gwałtownym wzrostem popytu na ten kierunek z okazji Sylwestra i Nowego Roku.

Sprzedano rekordową ilość biletów do Tamnrasset, Djanet, Timimoune, Ghardaia i El Oudi (miasta na algierskiej Saharze). Ponadto największą popularnością cieszyły się też bilety do Francji, Turcji, Włoch, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej i Senegalu.

Sylwester w domu z rodziną i ciastem

Inni Algierczycy spędzają ten wieczór w domu z rodziną. Niektórzy puszczają muzykę, inni oglądają filmy. Przygotowują przekąski i obowiązkowo ciasto w kształcie kawałka pnia drzewa (tradycja zapożyczona od Francuzów). Bûche de Noël to rolada nadziewana kremem.

Zdarza się, że Algierczycy zapraszają na taką wieczorną posiadówkę przyjaciół lub rodzinę. Niektórzy ubierają się elegancko, szczególnie młode kobiety, dla których to okazja by się wystroić w szpilki, sukienkę i zrobić mocniejszy makijaż. O północy wznoszą toast sokiem lub jeśli rodzina jest niepraktykująca to szampanem. Na ulicach wielu miast puszczane są fajerwerki i petardy.

Fajerwerki i sztuczne ognie

Noworoczne fajerwerki można zauważyć w Algierze, pod pomnikiem Chwały i Męczeństwa. Tam zawsze z okazji Nowego Roku czy Święta Niepodległości zbierają się ludzie i puszczane są fajerwerki i sztuczne ognie. Fajerwerki puszczane są nie tylko w stolicy i drugim co do wielkości mieście Oranie, ale także w innych miastach. Imprezy organizowane są także na Saharze, na przykład w miasteczku Taghit i tam o północy również można obserwować pokaz sztucznych ogni.

Ceny imprez i wyjazdów sylwestrowych 

Z artykułu opublikowanego w 2023 r. na L’algérie Aujourd’hui możemy dowiedzieć się o cenach imprez i wyjazdów sylwestrowych. Chcąc spędzić wieczór w pięciogwiazdkowym hotelu w Algierze, trzeba zaplanować powyżej 12 000 DA na osobę. W hotelu Sofitel wieczór obejmujący kolację i występ muzyczny zespołu Babylone kosztuje 21 900 DA od osoby i 10 000 DA na każde dziecko do 10 roku życia. W hotelu Sheraton Club des Pins ceny za wieczór zaczynają się od 12 000 DA za bufet w jednej z hotelowych restauracji. Cena może wzrosnąć w zależności od atrakcji do 22 000 DA na osobę. W hotelu Hyatt Regency impreza sylwestrowa kosztuje 20 000 DA od osoby dorosłej i 5000 DA dla dzieci. W Oranie w Four Points by Sheraton oferowane są dwa menu, a koszt ustalono na 7200 DA od osoby.

Restauracje również zaplanowały liczne programy, które pozwolą swoim klientom miło spędzić wieczór. Kolacja w Bistrot by Louati kosztuje 14 900 DA za osobę.

Inne lokale w Hydra, Sidi Yahia, a nawet centra handlowe w Garden City i Bab Ezzouar w dalszym ciągu przygotowują się na ten wieczór, zwiększając ofertę na swoich stronach na Facebooku i Instagramie.

W przypadku pobytu na pięć dni i cztery noce w miastach na Saharze takich jak Taghit, Beni Abbès, Timimoun czy Djanet wymagany budżet szacuje się na od 45 000 do 65 000 DA. W cenę wliczono kilka atrakcji, takich jak wycieczki quadami lub wizyty w oazach i atrakcjach turystycznych.

Na pobyt w Tunezji trwający pięć dni i cztery noce oferowane były miejsca w cenie 25 000 DA. Dla tych, którzy zdecydują się na hotele 5-gwiazdkowe, cena może wzrosnąć nawet do 70 000 DA. Znacznie więcej dla tych, którzy będą podróżować samolotem. Pobyt w Turcji natomiast może kosztować 120 000 DA, natomiast minimalna cena za pobyt w Dubaju to ok. 150 000 DA.

Algierska gazeta ironicznie o konserwatystach religijnych 

Na koniec przytoczę Wam fragment nieco ironicznego, ale jakże w punkt artykułu z gazety L’expression. Pochodzi on z 2017 r. i jego autorem jest algierski dziennikarz.

,,O tym jak Sylwestra świętują Algierczycy: rodzinne wieczory, wyjścia do restauracji, wyjazdy do innych miast i za granicę, zabawy w hotelach. ,,Islamiści są uczuleni na szczęście innych ludzi i zabraniają się im cieszyć Nowym Rokiem nazywając świętowanie go grzechem. Przyzwyczaili nas do swej nieudolności, walczą ze wszystkim i wszystkimi za pomocą haseł w Internecie i niekiedy plakatów na ulicach. Jednak zamieszanie jakie tworzą nie będzie niczego zmieniać w tradycji naszych rodaków, którzy obchodzą swoje uroczystości z wielką pompą. Ci ludzie zapominają o prawdziwych przykazaniach islamu- braterstwie i szacunku dla innych religii. Nawet Sylwester który nie ma nic wspólnego z żadną religią wywołuje ich wściekłość. Ciasto, które Algierczycy pieką na Nowy Rok sprawia, że mają koszmary. Prawdziwa obsesja. Do tego stopnia, że udało im się przekonać kilku cukierników, że przyrządzanie ciasta w tej formie wyśle ich do piekła. W rezultacie niektórzy handlowcy umieszczali znaki na swoich witrynach sklepowych aby poinformować, że nie sprzedają tego ciasta z powodów religijnych. Wierzą, że zdobyli swoje miejsce w raju dzięki... walce z ciastem czekoladowym. Cóż za szlachetna bitwa! Zamiast stawić czoła poważnym wyzwaniom w tym kryzysowi finansowemu, bezrobociu młodzieży czy korupcji, zbawiciele naszych obyczajów mają inne priorytety. Takie jak długość spódnic, stroje kąpielowe czy moralność kobiet. Na szczęście tego typu bzdury nie potrwają zbyt długo, społeczeństwo algierskie staje się coraz bardziej otwarte. Chociaż kluby i hotele algierskie organizują bale sylwestrowe to nasi rodacy chętnie wyjeżdżają aby świętować za granicą. Loty do większości miejsc docelowych są pełne. Tunezja w której ceny są bardziej atrakcyjne bo niższe niż w Algierii spowodowała prawdziwy pęd do przejść granicznych. Mężczyźni, kobiety, pary, rodziny z dziećmi, single wyjeżdżają na Sylwestra z dala od hipokryzji aby cieszyć się życiem”.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie...

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2...

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło...