Przejdź do głównej zawartości

Ośrodki narciarskie w Algierii

Czy wiecie, że już w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku ludzie jeździli na nartach w Algierii kilkadziesiąt kilometrów od Algieru? Na stokach organizowano zawody, w których rywalizowały kluby narciarskie z Algieru i Tikjda.

Algierskie ośrodki narciarskie składają się głównie z dwóch wiosek sąsiadujących z terenem narciarskim, który jest obszarem górskim z trasami do wędrówek, stokami narciarskimi i system wyciągów narciarskich.

Djurdjura [Dżurdżura] to najwyższy łańcuch górski w Atlasie Telskim w północnej Algierii, w regionie Kabylia. Obszar górski Djurdjury to obszar chroniony. To łąki alpejskie i zielone lasy. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt pasma- Lalla Khedidja [Lalla Chadidża], mająca 2308 m n.p.m. Jest jednym z najwyższych szczytów w Algierii. Szczyt zazwyczaj pokryty jest śniegiem.

Tikjda to ośrodek narciarski położony w Djurdjura, na wysokości 1600 metrów. Oferuje białe szaleństwo na nartach i snowboardzie. Posiada bazę hotelową. Latem Tikjda oferuje spacery, wspinaczkę i wycieczki z miejscami takimi jak Point de vue du Djurdjura i Gouffre de l'Akouker. Obszar wokół Tikjdy ma wiele szczytów i wzgórz porośniętych lasami cedrowymi. O samym paśmie górskim opowiem wam innym razem- tam pozyskuje się krystalicznie czystą wodę pitną.

Miasta Chrea i Blida znajdują się około siedemdziesięciu kilometrów od Algieru. Niewielu odwiedzających Algierię zdaje sobie sprawę z tej wspaniałej części kraju. Chrea jest znana przede wszystkim jako ośrodek narciarski i rezerwat przyrody. Park Narodowy Chréa położony jest na górzystym obszarze znanym jako Atlas Blidean (będący częścią Atlasu Telskiego). Obejmuje teren narciarski Chréa, jeden z niewielu obszarów narciarskich w Afryce.

Miłośnicy narciarstwa, snowboardu i jazdy na sankach przyjeżdżają tu regularnie. Na terenie znajduje się też wyciąg narciarski. Ci którzy kochają przyrodę doceniają majestatyczne górskie lasy i ogromną różnorodność dzikiej przyrody. Znajduje się tu również baza hotelowa- domki do złudzenia przypominają te które są w europejskich, górskich resortach.

Zdjęcia:tourism_algeria

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie...

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2...

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło...