Tortury przeprowadzane przez armię francuską na Algierczykach były powszechną praktyką, zarządzoną na mocy dyrektywy

Francuski dziennik informacyjny Mediapart opublikował w niedzielę efekty dochodzenia zatytułowane „Wojna algierska: rozkazy wojskowe o torturach”, oparte na dokumentach archiwalnych sięgających 1957 roku. Dochodzenie ujawnia, że tortury przeprowadzane przez armię francuską podczas algierskiej wojny o wyzwolenie były powszechną praktyką, zarządzoną na mocy ściśle tajnej instrukcji generała Raoula Salana, przeznaczonej dla wszystkich wysokich rangą oficerów armii francuskiej.

Mediapart podaje, że po przeprowadzeniu testów w Algierze w 1957 r. generałowie zalecili powszechne stosowanie tortur. Śledztwo Fabrice'a Riceputiego wyraźnie wymienia generała Raoula Salana jako autora instrukcji dotyczącej „przesłuchań podejrzanych ”.

Jak wynika z dokumentu, „wiążąca nota” zobowiązała francuskich dowódców wojskowych do ustnego wykonywania rozkazów, z zastrzeżeniem, aby nie pozostawiać żadnych pisemnych śladów tej dyrektywy. Wspomniany jest „staranny kamuflaż językowy” na polecenie autora notatki, co dotyczyło również metody przesłuchania. Autor śledztwa mówi, że tak było w przypadku wielu instrukcji generała Salana, ale tę konkretną trudno było ujawnić. Słowa zostały starannie dobrane, aby uniknąć oszczerczych oskarżeń i postępowania prawnego w przypadku zmiany ram politycznych.

Mediapart ujawnia szczegółowo, że przesłuchania miały być „tak brutalne i intensywne, jak to tylko możliwe ”, aby zadać Algierczykom ogromny ból i zmusić ich do poddania się. Śledztwo wykazało, że armia francuska stosowała te metody, w tym wstrząsy elektryczne i symulacje topienia, od czasów wojny indochińskiej.

Ponadto udokumentowano operacje „tymczasowego i nagłego zaginięcia niektórych mieszkańców poprzez losowy wybór lub identyfikację jako podejrzanych do przesłuchania ”, uznając, że „ każdy Algierczyk może zostać wykorzystany ze względu na swoją potencjalną wiedzę na temat działań mudżahedinów, jeśli sam nie jest w nie zamieszany ”.

Według Mediapart, w wyniku tej decyzji politycznej liczba ofiar, bez względu na płeć, wiek i pochodzenie, osiągnęła dziesiątki tysięcy aż do 1962 roku. Po porozumieniach z Évian państwo francuskie pod przywództwem de Gaulle’a ogłosiło dekretem amnestię za te zbrodnie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Szorba- algierska zupa