Ulica i biblioteka we Francji nazwane na cześć algierskiej pisarki

Ulica i biblioteka we Francji nazwane na cześć algierskiej feministycznej pisarki, reżyserki i historyczki Assi Djebar, uważanej za najbardziej znaną i najbardziej wpływową pisarkę pochodzącą z północnej Afryki.

Biblioteka we francuskim mieście Alençon nosi teraz jej imię. Algierską pisarkę uhonorowano również ulicą nazwaną jej imieniem w mieście Besançon. ,,Dziś, nazywając bibliotekę iminiem Assii Djebar potwierdzamy naszą chęć przekazania jej spuścizny tutaj, w sercu dzielnicy Perseigne w Alençon. Oddajemy cześć pamięci Assii Djebar i wszystkich tych, którzy walczyli i nadal walczą o swoje prawo do edukacji, do słowa, do wolności ” – oświadczył przy tej okazji burmistrz miasta.

Prawdziwe imię i nazwisko Djebar to Fatima-Zohra Imalayène. Pisarka jest zdobywczynią 8 nagród literackich, jej twórczość tłumaczona jest na 23 języki. Jest kluczową postacią francuskojęzycznej literatury algierskiej XX i XXI wieku.

We wszystkich swoich książkach i esejach opowiadała historię Algierii, swoją historię osobistą, a także historię algierskich kobiet. Większość jej twórczości porusza tematykę przeszkód, z jakimi borykają się kobiety, a ona sama była znana ze swojego feministycznego stanowiska. Jej poglądy polityczne były mocno antypatriarchalne i antykolonialne. Sprzeciwiała się regresowi i mizoginii. 

Znana nie tylko w swoim kraju czy we Francji. Wykładała również literaturę francuską na Uniwersytecie w Rabacie w Maroku, a także w Stanach Zjednoczonych od 1992 do 2012 roku.

Wyjątkowy talent i międzynarodowy wpływ sprawiły, że w 2005 r. Została wybrana do Académie Française, stając się pierwszą kobietą z Maghrebu i Afryki Północnej, której udało się tego dokonać.

Była pierwszą dziewczynką w swojej rodzinie, która poszła do szkoły, pierwszą algierską powieściopisarką, pierwszą, która uczyła historii Algierii w Algierze i pierwszą reżyserką z Maghrebu.

Swoje pierwsze cztery powieści napisała przed ukończeniem trzydziestki, po czym postanowiła zająć się filmem, aby móc wyrażać siebie w swoim ojczystym języku. Po dziesięciu latach milczenia w twórczości literackiej powróciła do pisania.

Urodziła się w 1936 r. w tradycyjnej algierskiej rodzinie należącej do niższej klasy średniej. Wychowała się w Cherchell, małej wiosce portowej niedaleko Algieru. Uczyła się w szkole średniej w Algierze, gdzie była jedyną muzułmanką w swojej klasie. Później stała się pierwszą Algierką i muzułmanką, która kształciła się w najbardziej elitarnych szkołach we Francji. W latach 1966-1975 najczęściej mieszkała we Francji, regularnie też przebywała w Algierii. Zmarła w 2015 roku. Została pochowana w swoim rodzinnym mieście Cherchell w Algierii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Szorba- algierska zupa