Przejdź do głównej zawartości

Masakra w Setif, Guelma i Kherrata czyli zbrodnia kolonialna w Algierii


Dziś o kolejnej zbrodni kolonialnej jaką Algierii wyrządziła Francja. 8 maja 1945 r., kiedy Francuzi świętowali zwycięstwo aliantów nad nazistowskimi Niemcami pod koniec II wojny światowej, dziesiątki tysięcy Algierczyków wyszło na ulice w Setif, Guelma, Kherrata i innych miastach, aby pokojowo domagać się niepodległości i wolności Algierii. Francja niejako obiecała to Algierczykom jeśli dostanie od nich wsparcie w walce z nazizmem. Demonstrantami byli Algierczycy z których część walczyła we Włoszech w oddziałach francuskich, które pomogły obalić faszyzm.

Policja zezwoliła na marsze w kilku miastach, pod warunkiem, że nigdzie nie będzie flagi Algierii. Jeden z demonstrantów wyciągnął jednak algierską flagę a za jego przykładem zrobiło to kilku innych. Sytuacja doprowadziła do wrzawy a ktoś z tłumu rzucił kamień, który trafił w głowę komendanta. Nie ustalono kto strzelił pierwszy, ale zostało zastrzelonych wielu protestujących i policjantów.

W sąsiednim mieście Guelma również odbywała się pokojowa demonstracja. Ta tak samo została brutalnie stłumiona przez francuską policję. Wiadomości z Setif podburzyły Algierczyków, w wyniku czego w ciągu 5 dni z ich rąk zginęło 102 europejskich osadników kolonialnych.

Władze francuskie odpowiedziały militarnie przeciwko społecznościom Sétif, Guelma i Kherrata. Siły powietrzne i marynarka wojenna ostrzeliwały miasta i wsie, podczas gdy w Sétif ludzie generała Raymonda Duvala ostrzelali z karabinów maszynowych nieuzbrojony tłum.

Na polecenie Paryża przeprowadzono serię krwawych represji wobec Algierczyków. Przeprowadzono egzekucje społeczności wiejskiej. Przez kilka tygodni dokonywano masowych mordów, nie oszczędzając ani dzieci, ani kobiet. Strzelano do ludzi na oślep. Wielu transportowano ciężarówkami aby zepchnąć ich do wąwozów lub rozstrzelać poza miastem. Ciała podpalano i zakopywano w masowych grobach. Kilkadziesiąt wiosek zbombardowano przez francuskie samoloty, a krążownik stojący w Zatoce Bougie ostrzeliwał Kherratę.

Według historyków represje miały charakter masowy. Armia francuska i liczne bojówki kolonialne składające się z cywilów pochodzenia europejskiego kazały aresztować, torturować i dokonać doraźnej egzekucji dziesiątek tysięcy osób. Zdziesiątkowano całe wsie, które spalono, a rodziny spalono żywcem.

Pod koniec maja władze starały się zatrzeć ślady zbrodni. Początkowo informowano, że zabitych zostało ok. 1500 (oficjalna liczba podana przez Francuzów- jak zwykle celowo przekłamana tak jak w przypadku innych zbrodni popełnianych w czasie kolonizacji). Niezależni historycy i badacze twierdzą zaś, że zamordowanych zostało między 20 000 a 45 000. Kwestia uznania przez Francję tych zbrodni, poza kilkoma odosobnionymi wypowiedziami, wciąż jest nierozstrzygnięta- zupełnie jak wiele innych popełnianych w czasie kolonizacji Algierii.  Dochodzenie w sprawie tych wydarzeń ograniczyło się do zgonów Europejczyków, a sprawcy zbrodni nigdy nie zostali osądzeni.

Wydarzenia te stanowiły punkt zwrotny w stosunkach francusko-algierskich, prowadząc do wojny algierskiej w latach 1954–1962.

8 maja został ustanowiony przez prezydenta Algierii „Dniem Pamięci”.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie...

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2...

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło...