Przejdź do głównej zawartości

Testy atomowe w Algierii


Kolonialne zbrodnie czyli testy atomowe w Algierii

W latach 1960-1966 Francja, która kolonizowała Algierię przeprowadziła w Algierii 17 prób jądrowych. 4 atmosferyczne i 13 podziemnych. Pierwszy wybuch miał miejsce na Saharze 13 lutego 1960. Ostatni 16 lutego 1966 roku. Testy odbywały się dalej nawet po uzyskaniu przez Algierię niepodległości w 1962 roku.

Pierwszy test jądrowy w Algierii pod kryptonimem „Gerboise Bleue” (od nazwy małego pustynnego gryzonia) zorganizowano na poligonie koło miasta Regan w południowo-zachodniej części kraju. Zdetonowano wówczas głowicę mającą 70 kiloton. To 4 razy więcej niż bomba jądrowa zrzucona na Hiroszimę w Japonii.

Testy atomowe skutkowały katastrofalnym promieniowaniem, którego szkody do dziś widoczne są dla zdrowia mieszkańców i środowiska. Najbardziej narażona została lokalna ludność Tuaregów i cały region. Opady nuklearne pokryły ten obszar po testach. Podwyższony poziom radioaktywności atmosferycznej wykryto aż do stolicy Sudanu, 3200 km od Reggane, gdzie przeprowadzono testy.

Region ten jest obecnie silnie zanieczyszczony. Rząd francuski był wielokrotnie wzywany do wywiązania się ze swoich obowiązków, ujawnienia, gdzie zakopano odpady nuklearne, podjęcia prac nad oczyszczeniem miejsca składowania i zapewnienia odszkodowania. Francja do dziś nie oddała Algierii archiwów powiązanych z eksplozjami nuklearnymi i przez długie lata tuszowała wpływ testów na środowisko.

Przez dziesięciolecia poziom promieniowania pochodzącego z tych testów a nawet ich dokładne lokalizacje pozostawały tajne. Miejscowa ludność musiała zmagać się ze skutkami tej katastrofy, nie posiadając nawet podstawowych informacji na temat grożącego jej zagrożenia. Problemy z napromieniowaniem są w Algierii do dzisiaj. Zdaniem lokalnej społeczności, część dzieci na południu kraju, w okolicach miejsc, gdzie przeprowadzono testy, nadal rodzi się zdeformowana.

W 2010 r. francuski parlament przyjął prawo, które dopuszcza odszkodowania dla Algierczyków. Warunkiem jest to, że osoba musiała mieszkać w regionie w momencie testów. Tyle teorii. Praktyka? Francuzi uznają tylko niektóre choroby popromienne za podstawę do wypłacenia odszkodowania a od momentu wejścia tego przepisu w życie, tylko w jednym przypadku w Algierii udało się uzyskać odszkodowanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie...

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2...

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło...