Przejdź do głównej zawartości

Falafel z sosem tahini


Miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz kotleciki z ciecierzycy, popularne w Egipcie, Libanie czy Izraelu. Bardzo aromatyczne dzięki przyprawom które w sobie kryją. Wspaniale smakują razem z sosem tahini i chlebkiem pita lub ryżem. Świetnie sprawdzi się tu także dodatek w postaci sałaty lub ulubionych warzyw. 

PRZEPIS

  • 350-400 g suchej ciecierzycy uprzednio namoczonej (ja wsypuję ją do garnka, zalewam zimną wodą i zostawiam na półtora dnia. Można kolejnego dnia wymienić wodę na czystą. Ważne aby wlać dużo wody, ponad poziom ciecierzycy)
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • mała garść posiekanej natki i kolendry (można dać samą natkę)
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka kuminu
  • 1 łyżeczka mielonej kolendry
  • pół łyżeczki cynamonu
  • pół łyżeczki ostrej papryki
  • 1/4 łyżeczki kardamonu
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki zimnej wody
  • olej

Sos tahini

  • 2 łyżki pasty tahini (kupnej lub domowej. Na domową przepis znajdziecie tutaj)
  • kubeczek naturalnego jogurtu (ja dodałam 250 g)
  • 1 ząbek czosnku
  • sok z małego kawałka cytryny
  • troszkę posiekanej natki lub kolendry
  • szczypta soli, kuminu i ostrej papryki


Ciecierzyce odcedzić i przesypać do garnka/miski/blendera. Dodać cebulę, czosnek oraz wszystkie przyprawy, sodę i wodę. Blendować cierpliwie aż masa będzie gładka. Na koniec dodać posiekaną natkę i kolendrę. Formować niewielkie, zwarte kuleczki lub kotleciki. 

Na patelni rozgrzać olej (ja tym razem nie smażyłam ich na głębokim tłuszczu i wyszły ,,lżejsze"). Kłaść falafele na gorący olej i smażyć ok. 3 minuty jedną i 3 minuty drugą stronę. Usmażone przekładać na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Składniki na sos zblendować/wymieszać.

Falafele podawać można z chlebkami pita albo z ryżem, w towarzystwie sałaty lub ulubionych warzyw. Sosem można polać falafele albo pite/warzywa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło