Przejdź do głównej zawartości

Mhadjeb


Mhadjeb [czytaj: mhedżib]- to bardzo popularna w Algierii uliczna potrawa. Znajdziecie go w budce na każdym rogu lub specjalnych knajpkach które specjalizują się tylko w nim. Smażone są na dużych płytach grillowych. Mhadjeb można porównać nieco do naleśników chociaż różni się od nich smakiem za sprawą semoliny z której jest zrobiony i teksturą ciasta. Mhadjeb napełnia się jednym z trzech farszy:

1. pomidory i cebula
2. pomidory i cebula z serem żółtym
3. mielone mięso 

Przed Wami przepis na najbardziej znaną wersję czyli mhadjeb z pomidorami i cebulą.



SKŁADNIKI:

  • 3 szklanki semoliny (czym jest semolina przeczytasz tutaj
  • 1 szklanka mąki 
  • szczypta soli
  • ciepła woda (najlepiej przygotować sobie pół litra nawet jeśli nie wykorzysta się całości)
  • olej

farsz:
  • 4 lub 5 pomidorów obranych ze skórki
  • 1 cebula
  • sól, pieprz
  • ostra papryka lub harissa 

WYKONANIE:

Do dużej miski wsypać semolinę, mąkę, dodać sól i wlać troszeczkę wody. Zagniatać, znowu dolać troszkę wody. Cały czas zagniatać ciasto i w razie potrzeby dodawać wody (chodzi o to aby ciasto miało gładką konsystencję). 

Wyrabiać dokładnie przez ok. 10-15 minut. Następnie przykryć ciasto ściereczką i odstawić na 15 minut. 

Po tym czasie odrywać od ciasta kawałki i uformować je w niewielkie kulki. 

Do dużej miski nalać oleju i zatopić w nim kulki. Przykryć szczelnie folią i zostawić na 45 minut (ten patent podpatrzyłam w dwóch budkach sprzedających mhadjeb w Algierii).

W tym czasie na patelni usmażyć pokrojoną w drobniutką kostkę cebulkę, dodać pomidory. Następnie dodać sól, pieprz, harissę. 

Gdy woda z pomidorów odparuje i farsz będzie miał gęstą konsystencję, przełożyć go do miseczki. 

Gdy minie czas ,,odpoczynku'' dla ciasta, skropić blat olejem i na nim każdą kulkę rozciągnąć za pomocą dłoni na cienki, niemal przezroczysty placek. Im cieńszy tym lepiej. (Na Youtube są filmiki, możecie wpisać ,,mhadjeb'' aby zobaczyć jak to się robi). 




Na gotowy cienki placek, wyłożyć trochę farszu. Zamknąć brzegi placka i złożyć go w kształt prostokąta. Smażyć na rozgrzanej i suchej patelni z obu stron.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuchnia algierska w pigułce

Prawdziwa kuchnia algierska jest aromatyczna i obfituje w różne przyprawy i zioła które nadają niesamowity smak i aromat przygotowywanym potrawom. Algierska kuchnia dziedziczy kulinarne tradycje berberskie, francuskie, hiszpańskie i otomańskie. Bazuje na świeżych i nie przetworzonych produktach- baraninie, jagnięcinie, drobiu, wołowinie (na pustyni popularne jest mięso wielbłąda), rybach (np.sardynki, dorada, miecznik, tuńczyk) i owocach morza (np.krewetki, mule, kalmary). Na owocach np. świeżych figach, owocach opuncji figowej, daktylach. Daktyle właściwie je się zarówno świeże jak i suszone. Algierczycy lubią je przegryzać jako przekąskę a także przygotowywać z nich różne słodkości. Prawie każde danie zawiera dużą ilość warzyw, zwłaszcza bakłażanów, cukinii, pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki, selera, ciecierzycy. Popularne są oliwki- zarówno zielone jak i czarne. Jedzone w sałatkach i gotowane w różnych daniach. Skoro już mowa o oliwkach to koniecznie muszę wspomnie

Języki w Algierii- w jakim języku mówią Algierczycy

Jeśli wydaje Wam się, że w Algierii ludzie posługują się klasycznym arabskim to jesteście w błędzie. Algierczycy bowiem uczą się go dopiero w szkole i nie używają go na co dzień. Języki w Algierii to dość skomplikowany temat gdyż w tym kraju  trzy główne języki jakimi posługują się ludzie to dialekt algierski (dardża), język tamazigh i język francuski. Do tego dochodzą także inne dialekty języka berberskiego (tamazigh).  Oryginalnym językiem Algierii był język berberski ponieważ to nie Arabowie lecz Berberowie (zwani inaczej amazigh) są rdzenną ludnością tego kraju. Berberski miał w Algierii (i ma nadal) różne dialekty. Arabski przybył do kraju gdy Algierię najechali Arabowie. To oni wprowadzili do Algierii kulturę arabską i islam. Kiedy kraj najechali i skolonizowali Francuzi, próbowali pozbyć się rodzimej kultury, a jednym ze sposobów, było narzucenie ludziom języka francuskiego. Po odzyskaniu niepodległości język arabski został ogłoszony językiem urzędowym. Zaś w 2016 roku

Szorba- algierska zupa

Szorba- pyszna zupa z Algierii. Aromatyczna i przepyszna. Pachnąca obłędnie przyprawami. Niezwykle popularna zupa w tym kraju, na równi z harirą.  Występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. Zazwyczaj gotowana na baraninie, chociaż wiele osób preferuje cielęcinę lub kurczaka. Na północy Algierii warzywa zmieniają się zgodnie z sezonami- latem cukinia lub bakłażany a wiosną groszek lub fasola. Niektórzy lubią szorbę bez dodatków, inni z kaszką frik (ze zmiażdżonej pszenicy durum) a jeszcze inni z drobnym makaronem vermicelli. W wielu wersjach, pod koniec gotowania dodaje się suszoną lub świeżą miętę. Na wschodzie Algierii zupa ta bywa nazywana ,,djari'' i ma gładką konsystencję. Szorba może być także ,,biała'' przypominająca z wyglądu nasz polski rosół. Podobnie jak jej ,,czerwona''wersja  występuje w kilku wersjach w zależności od regionu. W Algierze lubi się dodawać do niej cynamon, zaś na wschodzie kraju przyprawa ta rzadko występuje w sło